Jaunumi

Okupācijas muzejā notiks starptautisks seminārs “Valoda un valodniecība Latvijā: 1940.-1953. gads”

Publicēja 2018. gada 14. jūn. 00:10Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2018. gada 14. jūn. 00:11 ]

Visi interesenti aicināti uz starptautisko semināru “Valoda un valodniecība Latvijā: 1940.-1953. gads”, kas notiks sestdien,  2018. gada 16. jūnijā Latvijas Okupācijas muzejā, Raiņa bulvārī 7. 


Programma:

10.00 Reģistrēšanās, kafija

Moderatore: Ph.D. Baiba Metuzāle-Kangere

10.30-10.45 Ievadvārdi: valodnieces Valērijas Bērziņas-Baltiņas piemiņas projekta vadītāja Dr. Gundega Michele un projekta vadošā pētniece Dr. Vineta Poriņa

10.45-11.30 Jānis Riekstiņš (Latvijas Okupācijas izpētes biedrība) “Latvijas sovjetizācija un latviešu valodas politiskā diskriminācija: 1940.-1953. gads”

11.30-12.15 Dr. Vineta Poriņa (Latvijas Okupācijas muzejs) “Tendences latviešu valodas mācību programmās (1940-1953) un marrisma izpausmes lingvistiskajās diskusijās”

12.15-13.00 Mag. Philol., Dr. philol. cand. Madara Eversone (Latvijas Universitātes (LU) Literatūras, folkloras un mākslas institūts) “Rakstnieki un vara: Rakstnieku savienība “Baigajā gadā””

13.00-14.00 Pārtraukums

14.00-14.45 Dr. Pēteris Vanags (LU, Stokholmas Universitāte) “Valoda un valodniecība vācu okupācijas laikā”

14.45-15.30 Dr. philol. cand. Dens Dimiņš (Islandes Universitāte (Háskóli Íslands (Reykjavík)) / Berlīnes Brīvā Universitāte (Freie Universität (Berlin)) “Preses valodas “ziedi” Padomju Latvijā (1940-1953)”

15.30-16.15 Dr. Ieva Kalniņa (LU) “Ikdienas pārrakstīšana A. Sakses un V. Lāča romānos”

Noslēguma diskusijas neformālā vidē.

Aicinām pieteikties Vasaras dienām Liepājā

Publicēja 2018. gada 12. jūn. 01:49Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2018. gada 12. jūn. 03:05 ]

Vasaras dienas "Liepājas vēsture kompetencēs balstītas izglītības kontekstā jeb pilsētā, kurā piedzimst vējš…" notiks 31. jūlijā - 2. augustā Liepājā. Aicinām iepazīties ar programmas projektu un reģistrēt savu dalību. 


Programmas projekts

        31. jūlijs Liepājas svētās Trīsvienības katedrālē

1. Vasaras dienu atklāšana
  • neliels ērģeļmūzikas koncerts
  • lekcija par katedrāles vēsturi un arhitektūru
  • lekcija "Somu Jēgeri Liepājā"
2. Mācību ekskursijas “Liepāja - Latvijas galvaspilsēta” un “Brīvības cīņas Karostā” (ar autobusu)

3. Baudām Liepājas pludmali vakarā (vasaras kafejnīcas utt.)


           1. augusts. Norises vieta Liepājas Valsts 1.ģimnāzija ( Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas 2018. ieguvēja)

1. Lekcija "Jūgendstils Liepājā" - Rīgas Tehniskās universitātes profesors, arhitektūras teorētiķis, daudzu arhitektūras vēstures grāmatu, grāmatas “Jūgendstils Liepājā” autors Jānis Krastiņš.

Ar lekcijām par Liepāju 1918./1919.gadā varētu uzstāties vēsturnieki Gunārs Silakaktiņs, Juris Raķis u.c. - TBC

2. Nodarbības. Kopējā tēma "Vēstures skolotāju biedrība 2018: paveiktais, esošais un nākotnes perspektīvas". Diskusija un darba grupas. 

3. Pieredzes apmaiņa. "Darbs ar projekta Skola2030 ietvaros sagatavotajiem mācību materiāliem"
D. Liepiņa "Antīkā pasaule"
V. Klišans "Kristīgās un islāma pasaules rašanās"
V. Purēns "Krusta kari"
A. Kļaviņa "Hercogistes un lielvaru varas laiks Latvijā jaunajos laikos" 

4. Ekskursija Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars”.

5. Pasākums Liepājas muzejā  – skolotāji iepazīsies gan ar jauno ekspozīciju, kas būs veltīta Liepājai kā Latvijas galvaspilsētai 1919. gadā, gan ar ekspozīciju “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs”. Esam plānojuši iepazīstināt ar Rucavas novada tradīcijām (danči, dziesmas, ēdieni).

            2. augusts – ekskursija
1. Liepāja
2. Bernāti: Latvijas tālākais Rietumu punkts - J. Čakste
3. Pūsēnu kāpa
4. Otaņķi: Zirglietu muzejs-stallis, Etnogrāfiskais ansamblis
5. Lavander Villa: nodarbības, degustācija utt.

Provizoriskā dalības maksa - 65.00  EURVSB 2018. gada Vasaras dienu dalībnieka anketa


Aicinām pieteikties semināram Ventspilī, 24. - 25.augustā

Publicēja 2018. gada 11. jūn. 01:21Ansis Nudiens   [ atjaunināts 2018. gada 11. jūn. 01:27 ]


Es un ES: Eiropas Savienības radītie  izaicinājumi un to aktualizācija vēstures un sociālo zinību stundās

Seminārs EUROCLIO projekta Decisions and Dilemmas 3 ietvaros


Aicinām vēstures un sociālo zinību skolotājus pieteikties dalībai seminārā Es un ES: Eiropas Savienības radītie  izaicinājumi un to aktualizācija vēstures un sociālo zinību stundās.

Semināra mērķis ir iepazīstināt Latvijas skolotājus ar EUROCLIO, iepriekšējos projektos - Decisions and Dilemmas 1, Decisions and Dilemmas 2 un Teaching Europe izstrādātajiem materiāliem, kuri ir pieejami mājas lapā https://historiana.eu/#/

Semināru rīko Vēstures skolotāju biedrība un Eiropas vēstures skolotāju asociācija EUROCLIO, sadarbībā ar Ventspils izglītības pārvaldes Metodisko dienestu.


Seminārs notiks 24. - 25.augustā, Ventspilī, Ventspils 2.pamatskolā, Bērzu iela 54. Semināram ir ierobežots dalībnieku skaits - 30, pievērsiet uzmanību, ka projekta noteikumi paredz 10 dalībniekus no Ventspils un novads, 10 dalībniekus no Ventspils tuvējās apkārtnes (līdz 100km attālumā) un 10 dalībniekus no Ventspils tālās apkārtnes (virs 100km attālumā).

Nepieciešamības gadījumā dalībniekiem tiks nodrošinātas naktsmājas Ventspilī un daļēji tiks kompensēti arī ceļa izdevumi.


Lai pieteiktos, lūdzu aizpildiet pieteikšanās anketu 

Pieteikšanās līdz 21.jūnijam.

Pielikumā pasākuma programma
Aicina piedalīties simpozijā “Jauni virzieni Holokausta pētniecībā Latvijā”

Publicēja 2018. gada 1. jūn. 06:00Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2018. gada 1. jūn. 06:03 ]

2018.g. 2.-3.jūlijā Latvijas Universitātē (Raiņa bulv. 19) notiks Latvijas Universitātes Jūdaikas studiju centra, muzeja “Ebreji Latvijā” un ASV Holokausta Memoriālā muzeja organizēts starptautiskais simpozijs “Jauni virzieni Holokausta pētniecībā Latvijā”.

Simpozijā tiks aplūkots plašs jautājumu loks, kas skar Holokausta vēsturi un uztveri Latvijā. Dalībnieku vidū ir vairāk nekā 10 pētnieku no Latvijas, ASV, Zviedrijas, Lielbritānijas un Krievijas. Programma ir pieejama šeit.

Simpozijā aicināti piedalīties visi interesenti, jo sevišķi skolotāji, pasniedzēji, pētnieki, kā arī citi izglītības un kultūras darbinieki. Dalība ir bez maksas, iepriekš aizpildot reģistrācijas formu: https://goo.gl/forms/cKc2ye2a5Sel7w5r2

Par dalību simpozijā būs iespējams saņemt Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts izglītības satura centra apliecību (12 kvalifikācijas stundas). Lai pieteiktos apliecībai, dalībai simpozijā nepieciešams reģistrēties līdz 21.jūnijam, aizpildot reģistrācijas formu: https://goo.gl/forms/cKc2ye2a5Sel7w5r2

Pasākuma darba valoda – latviešu un angļu (tiks nodrošināts sinhronais tulkojums).

Sīkākas informācijas iegūšanai lūdzam rakstīt uz jsc@latnet.lv

Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūts aicina

Publicēja 2018. gada 29. maijs 01:16Valdis Klisans   [ atjaunināts 2018. gada 29. maijs 01:17 ]

Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūts aicina vēstures un pilsonisko mācību pedagogus piedalīties šiem jautājumiem veltītā vasaras skolā Igaunijā no 2018. gada 23. līdz 27. jūlijam. Vasaras skolas mērķis radīt iespēju pedagogiem apmainīties ar inovatīvām metodēm mācīšanai par totalitārām ideoloģijām un totalitāro režīmu izdarītiem noziegumiem, lai skolēni saprastu, cik svarīgi ir atturēties no radikālām kustībām un kāda nozīme ir demokrātijai.

 

Piecu dienu programma ietver ekskursijas uz muzejiem un vēsturiskām vietām, filmu skrīningu, ekspertu lekcijas, diskusiju ciklus un seminārus. Dalībnieki tiks iepazīstināti ar vēsturisko gadījumu izpēti un nacistiskās Vācijas un Padomju Savienības atstāto mantojumu. Dalībnieki tiks aicināti dalīties ar savām zināšanām un pieredzi izglītošanā par abiem totalitārajiem režīmiem un to noziegumiem Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs, kā arī visas Eiropas kontekstā.

 

Dalība vasaras skolā ir bez maksas. Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūts sedz visus izdevumus Igaunijā (izmitināšana, ēdināšana, pārvadājumi Igaunijā, muzeju apmeklējumi). Dalībnieki sedz savus ceļa izdevumus uz un no Tallinas.

 

Plašāka informācija par vasaras skolu un pieteikšanās veidlapa (termiņš: 2018. gada 15. jūnijs) Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūta mājas lapā: http://mnemosyne.ee/en/summer-school-2018/

 

 

Ar cieņu,

 

Maija Zvirbule

 

Vecākā eksperte

Politikas iniciatīvu un attīstības departaments

Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija

 

E: maija.zvirbule@izm.gov.lv

T: +371 67047896

www.izm.gov.lv

 

LTV aicina skolēnus piedalīties ekspedīcijā

Publicēja 2018. gada 25. maijs 05:58Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2018. gada 25. maijs 06:36 ]

Piedalies ekspedīcijā un ceļo laikā!

 VĒSTURES SKOLOTĀJS 


Latvijas Televīzija izsludina pieteikšanos 10. un 11.klašu skolēniem un aicina piedalīties 2 dienu ekspedīcijā, lai atklātu Latvijas vēsturi ar praktiskās arheoloģijas palīdzību. Projekta dalībniekiem būs iespēja pašiem darboties un pārbaudīt “lietas” uz savas ādas. Tieši tādēļ mēs esam izvēlējušies 8 vietas Latvijā, kur ir saglabājušās vēsturisko notikumu liecības. Projektā būs pārstāvēti dažādi Latvijas reģioni, kā arī dažādi gadsimti un laika posmi.

Lai piedalītos projektā, aicinām 
Vērtēšanas kritēriji
  • Vai aprakstā var saskatīt jūsu personisko motivāciju
  • Vai esat pamatojuši savu izvēli
  • Vai var saskatīt ideju oriģinalitāti
  • Vai rodas pārliecība par komandas saliedētību
Katrā raidījumā piedalīsies 2 komandas. Izvērtējot iesniegtās anketas, komandām piedāvāsim konkrētu filmēšanas vietu, kura atbilst noteiktam laika posmam Latvijas vēsturē. Visas komandas vadīs viens “vēstures skolotājs”.

Projekta sadarbības partneris LU Latvijas vēstures institūts, direktora, Dr. hist. Gunta Zemīša vadībā. Katrā no 8 objektiem ir pieaicināti konsultanti, kuri šajās vietās strādā, tās pēta utt. Viņi piedalīsies gan vietas sagatavošanā filmēšanai, gan uzdevumu sastādīšanā, sagatavos informāciju vēstures skolotājam, sekos uzdevumu veikšanas norisei, kā arī piedalīsies komandu darba izvērtēšanā.

Plānotais filmēšanas periods ir jūnijs – augusts. Naktsmītne un ēdināšana būs nodrošināta.

Kontaktinformācija
  • Projekta VĒSTURES SKOLOTĀJS vadītāja Irēne Grūzīte irene.gruzite@ltv.lv, tālrunis 29378026
  • Redaktore Sanita Auškāpa sanita.auskapa@ltv.lv, tālrunis 27868844
  • Režisore Ina Kronberga ina.kronebrga@ltv.lv, tālrunis 27868833

VSB 20. Vasaras dienas Liepājā (programmas projekts)

Publicēja 2018. gada 25. maijs 04:38Valdis Klisans   [ atjaunināts 2018. gada 25. maijs 04:40 ]

Liepājas vēsture kompetencēs balstītas izglītības kontekstā

jeb pilsētā, kurā piedzimst vējš…

            1.diena  - 31.07.

    1. Pasākums Liepājas svētās Trīsvienības katedrālē:

·         Vasaras dienu atklāšana

·         neliels ērģeļmūzikas koncerts

·         lekcija par katedrāles vēsturi un arhitektūru

·         lekcija ‘´Somu Jēgeri Liepājā”

   2. Mācību ekskursijas “Liepāja - Latvijas galvaspilsēta” un “Brīvības cīņas Karostā” ( ar autobusu)

          Baudām Liepājas pludmali vakarā (vasaras kafejnīcas utt.)

 

            2.diena  - 1.08.

 1. Norises vieta Liepājas Valsts 1.ģimnāzija ( Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas 2018. ieguvēja)

·         Lekcija -  Jūgendstils Liepājā ( Rīgas Tehniskās universitātes profesors, arhitektūras teorētiķis, daudzu arhitektūras vēstures grāmatu, grāmatas “Jūgendstils Liepājā” autors Jānis Krastiņš)

 (Ar lekcijām par Liepāju 1918./1919.gadā varētu uzstāties vēsturnieki Gunārs Silakaktiņs, Juris Raķis u.c.)

 

Nodarbības

 Kopējā tēma: Vēstures skolotāju biedrība 2018.: paveiktais, esošais un nākotnes perspektīves. Diskusija un darba grupas. 

Pieredzes apmaiņa: 
Darbs ar kompetenču projekta ietvaros sagatavotajiem mācību materiāliem

D. Liepiņa "Antīkā pasaule"

V. Klišans "Kristīgās un islāma pasaules rašanās"

V. Purēns "Krusta kari"

A. Kļaviņa "Hercogistes un lielvaru varas laiks Latvijā jaunajos laikos" 

 

2. Ekskursija Liepājas koncertzāle “Lielais Dzintars”

 

3. Pasākums Liepājas muzejā  – skolotāji iepazīsies gan ar jauno ekspozīciju, kas būs veltīta Liepājai kā Latvijas galvaspilsētai 1919. gadā, gan ar ekspozīciju “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs”. Esam plānojuši iepazīstināt ar Rucavas novada tradīcijām (danči, dziesmas, ēdieni).

 

                3. diena – 2.08. – ekskursija

Liepāja

Bernāti -  Rietumu tālākais punkts- J. Čakste

Pūsēnu kāpa

Otaņķi-  Zirglietu muzejs- stallis, Etnogrāfiskais ansamblis

Lavander Villa- nodarbības, degustācija utt.

 

Provzoriskā dalības maksa - 65.00  EUR

 

Vēstures un civilzinību skolotājus aicina piedalīties Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūta vasaras skolā

Publicēja 2018. gada 21. maijs 03:29Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2018. gada 21. maijs 03:32 ]

An international summer school on teaching about the crimes of totalitarian regimes for history and civics educators takes place on 23 – 27 July 2018 in Estonia. We invite all who are interested in this topic to participate!

The summer school aims to bring together educators (teachers, youth workers) from each EU country to discuss innovative methods for teaching about totalitarian ideologies and the crimes committed by totalitarian regimes.

The 5-day programme will feature excursions to museums and historical sites, a film screening, expert lectures, discussion rounds and workshops. The participants will be introduced to the historical case study and the legacies of the dual occupations of Estonia by Nazi Germany and the Soviet Union. Against this background, the participants will contribute their knowledge on (teaching about) the two totalitarianisms and their crimes in the wider central and eastern European as well as pan-European contexts.

Participation in the summer university is free of charge. The Eesti Mälu Instituut / Estonian Institute of Historical Memory will cover all expenses in Estonia (accommodation, catering, transportation in Estonia). Participants are asked to cover their own travel expenses to and from Tallinn.

Register here: mnemosyne.ee/en/summer-school-2018The registration deadline is 15 June.

Contact Ms Eli Pilve for more information: eli.pilve@mnemosyne.ee

Aicina pieteikties profesionālās pilnveides kursam "Iekļaušanas stratēģijas"

Publicēja 2018. gada 19. maijs 03:34Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2018. gada 19. maijs 03:38 ]

Incorporating the 4th Regional Summer School - 10-14 July, Metlika 
Grants Available to Attend Final Strategies for Inclusion  Training in Slovenia! 
EUROCLIO is proud and happy to announce the call for funded participants for Strategies for Inclusion Professional Development Training in Metlika, Slovenia. This training, taking place from 10-14 July, incorporates the 4th EUROCLIO Regional Summer School, and is co-organized with the Slovenian History Teachers’ Association (DUZS) and Zavod za gluhe in naglusne Ljubljana (ZGNL).

Call for participants for the final training of Strategies for Inclusion in Slovenia (10-14 July)

Apply now!
Please read the text of the entire call carefully. Send a motivation letter explaining why you would like to participate in the event, and why you should be selected, as well as a short description of a practice you would like to share (including mention of the barrier tackled by the practice, how the practice is linked to history and citizenship education, and what makes the practice easily replicable) to Alice Modena (alice@euroclio.eu).

Aicinājums dalībniekiem uz konkursa "Vēsture ap mums" finālistiem

Publicēja 2018. gada 23. apr. 01:04Baiba Atmane   [ atjaunināts 2018. gada 23. apr. 01:06 ]


Konkursa "Vēsture ap mums" fināls norisināsies Rīgas2018. gada 4. maijā  Latviešu biedrības namā. Konkursa fināla sākums 10:00. Konkursa finālistu kārtība tiks publicēta mājaslapā šīs nedēļas laikā.

 

Konkursa noslēguma pasākums notiks šī gada 19. maijā Rīgas Latviešu biedrības namā plkst 10:00.

 

Paldies dalībniekiem un konsultantiem par radošajiem un interesantajiem  konkursa  darbiem! Uz drīzu tikšanos!


1-10 of 658