Jaunumi

Aicina pieteikties eksperimentālās arheoloģijas vasaras skolai

Publicēja 2017. gada 23. jūn. 00:48Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 23. jūn. 00:55 ]

Ar prieku paziņojam, ka sākusies pieteikšanās šī gada eksperimentālās arheoloģijas vasaras skolai! 

Piedalīties ir piekrituši vairāki interesanti lektori  - ģeologs Māris Rudzītis par Latvijas iežiem, biologs Ivo Dinsbergs par ādu, kaula un raga apstrādi, kokapstrādes lietpratējs Māris Zvērs ar ievadu primitīvajā lokšaušanā, keramiķe māksliniece Elza Timermane ar keramikas darbnīcu un arheologs dr. hist. Artūrs Tomsons ar krama un bronzas apstrādi. Vakaros arī pa kādai lekcijai par eksperimentālās arheoloģijas vēsturi un rekonstrukciju un eksperimentu veikšanas teoriju.

Vasaras skolu organizē biedrība Latvijas Arheoklubs. Pieteikšanās uz epastu: arheo.vasaras.skola@gmail.com līdz 10. jūlijam, vietu skaits nav pārāk liels, vēlamais grupas apjoms 12-15 cilvēki.


Informācija un pieteikšanās Vasaras dienām Balvos 1.-3. augustā

Publicēja 2017. gada 14. jūn. 04:56Valdis Klisans   [ atjaunināja Danute Grīnfelde 2017. gada 23. jūn. 00:44 ]

Vasaras dienu temats „Ziemeļlatgales vēsture kompetencēs balstītas izglītības kontekstā”. Vasaras dienu dalībnieki saņems apliecinājumu par dalību pedagogu profesionālās pilnveides programmā (A).

Seminārs notiks Balvu Valsts ģimnāzijas telpās. Naktsmītnes: Balvu Valsts ģimnāzijas kopmītnes un Balvu Profesionāli izglītojošajā vidusskolas kopmītnes. Abās kopmītnēs komfortabli uzturēšanās apstākļi.

Dalības maksa – 65 Eur. Līdz Vasaras dienām rēķinus Ginta Liepiņa izsūtīs tikai elektroniski, Balvos varēs saņemt oriģinālus. 

VSB pasūtītajā autobusā Rīga-Balvi (1. augustā) ir 54 pasažieru vietas. 

Lūdzam dalībniekus aizpildīt pieteikšanās anketu!


Programmas projekts


01. augustā

10 00 izbraukšana no Rīgas.

14 00 pusdienas Balvos.

15 00 - 18 30 Vasaras dienu atklāšana. Nodarbības Balvi mūsdienās (Balvu pašvaldība); Ziemeļlatgales vēsture un kultūras mantojums (Ivars Logins, Ruta Cibule).

Ap 18 30 un vēlāk vakariņas un modes skate Balvu Profesionāli izglītojošajā vidusskolā.

Iepazīšanās ar Balviem.02. augustā

8 00 brokastis.

9 00 -13 00 Balvu un Ziemeļlatgales vēsture, pretošanās kustība Latgalē. (Irēna Šaicāne, Ingūna Irbīte, Zigmārs Turčinskis).

13 00 -14 00 pusdienas.

14 00 – 18 30 Kompetencēs balstīts vēstures mācību saturs (Ansis Nudiens, Valdis Klišāns, Aija Kļaviņa, Dzintra Liepiņa, Vilnis Purēns).

19 00 Balvu novada muzeja apmeklējums.

Ap 20 00 svinīgās vakariņas (ar nelielu šmakovkas piedevu) Balvu muižas ēkā. Lielisks skats uz parku un Balvu ezeru.

Iepazīšanās ar Balviem.03. augustā

7 30 Brokastis

8 00 – 14 00 Ekskursija pa Balvu un Viļakas novadiem. Muzejs „Vēršukalns”, Maizes muzejs, Stompaku nacionālo partizānu mītnes vieta (ieteikums paņemt līdzi mitrumizturīgus apavus) u. c. vietas un objekti.

Ap 14 00 – 15 00 Vasaras dienu noslēgums. Putra un Latgales speķis. 


VSB 2017. gada Vasaras dienu dalībnieka anketaJòneits klìdze, Jòneits sauce, 
Jòņa bàrni izkleiduši;
Pyut, Jòneit, vara trùbu, 
Sasauc sovus Jòņa bàrnus. 


VSB Valde un Vasaras dienu darba grupa vēl visiem VSB biedriem un vēsturniekiem priecīgus Jāņus!

Aicinājums pieteikties dalībai projektā “FuturLV”

Publicēja 2017. gada 12. jūn. 02:42Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 12. jūn. 02:43 ]

Aicinām dažādas profesijas pārstāvošus gados jaunus cilvēkus, kuri kā labas pieredzes tālākdevēji jeb tālākizglītotāji vēlas līdzdarboties vienotas, starpetniski saliedētas un plurālistiskas sabiedrības veidošanā, pieteikties dalībai projektā “FuturLV. Pēc atmiņas – ceļi uz kopīgu nākotni”. 

Projekts ietver ekskursiju uz Latvijas atceres vietām (2017. gada septembris), vairāku dienu starpdisciplināru darbsemināru par atmiņu un nākotni (2017. gada oktobris), projektu vadības semināru (2017. gada novembris), kā arī dalībnieku patstāvīgo projektu izstrādes un īstenošanas posmu 
(2018. gada sākums). 

Plašāka informācija par projektu un pieteikuma formulārs pieejami vietnē www.goethe.de/latvija/futurlv.
 
Projektu “FuturLV. Pēc atmiņas – ceļi uz kopīgu nākotni” īsteno Gētes institūts un atbalsta Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija.
Projekta partneri: Žaņa Lipkes memoriāls, Latvijas Okupācijas muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultāte, Vēstures skolotāju biedrība un Latvijas Pilsoniskā alianse.

Vēsturnieka Andreja Plakana priekšlasījums par dzimtbūšanas atcelšanu

Publicēja 2017. gada 4. jūn. 02:25Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 4. jūn. 02:28 ]

7. jūnijā plkst. 15.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Letonikas un Baltijas lasītavas Stendera zālē (5. stāvā) cikla "Letonikas lasījumi" ietvaros notiks Aijovas Štata Universitātes (Iowa State University, ASV) emeritētā profesora vēsturnieka Andreja Plakana priekšlasījums "Dzimtbūšanas atcelšana un latviešu pašapziņas attīstība 19. gs. pirmajā pusē". Ieeja bez maksas.

Profesors Andrejs Plakans ir Rietumu akadēmiskajā pasaulē augsti vērtēts Baltijas valstu vēstures un politikas eksperts. Doktora grādu ieguvis Hārvarda Universitātē. Prof. A. Plakana akadēmiskā darbība galvenokārt saistīta ar Aijovas Valsts Universitāti, viņš arī vairāk nekā desmit gadus bijis tās Vēstures nodaļas dekāns. Profesors A. Plakans ir grāmatu "Kinship in the Past: An Historical Anthropology of European Family Life 1500–1900" (1984), "The Latvians: A Short History" (1995) un "A Concise History of the Baltic States" (2011) autors, dokumentu krājuma "Experiencing Totalitarianism: The Invasion and Occupation of Latvia by the USSR and Nazi Germany 1939–1991" (2007) redaktors, publicējis vairāk nekā 100 zinātnisku rakstu.

Letonikas lasījumi – cikls, kurā vēsturnieki, literatūrzinātnieki, kultūrvēsturnieki un citi humanitāro un sociālo zinātņu nozaru pētnieki tiek aicināti dalīties pieredzē un pārdomās par jaunākajiem pētījumiem un aktuālām tēmām Baltijas kultūrtelpā.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv

 

Konkursa "Vēsture ap mums" noslēguma fotogrāfijas

Publicēja 2017. gada 31. maijs 10:37Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 31. maijs 21:24 ]

Konkursa "Vēsture ap mums" noslēguma fotogrāfijas
 var lejuplādēt te: https://failiem.lv/u/a6vwwjjv

Publicējot, lūdzam pievienot atsauci: "Fotogrāfijas autors: Valsts prezidenta kanceleja, Gatis Bergmanis."


Par Starptautiskās holokausta piemiņas alianses organizētajiem pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursiem

Publicēja 2017. gada 26. maijs 23:28Valdis Klisans   [ atjaunināts 2017. gada 26. maijs 23:29 ]

 

Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk-ministrija) ir saņēmusi Starptautiskās holokausta piemiņas alianses (International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA)) un “Mémorial de la Shoah (Francija) informāciju par pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursiem “Holokausta vēsturiskā pieeja”, kas notiks no 2017.gada 4.jūlija līdz 6.jūlijam Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvārī 28, Rīgā). Kursos ir aicināti piedalīties 40 vēstures skolotāji no Latvijas.

Ministrija lūdz pilsētu un novadu izglītības pārvalžu vadītājus un speciālistus informēt vispārējās, tajā skaitā privātās, kā arī profesionālās izglītības iestādes par iespējām piedalīties pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursos. Pieteikties Starptautiskās holokausta piemiņas alianses organizētajos kursos ministrija aicina pedagogus, kuri līdz šim nav piedalījušies Mémorial de la Shoah organizētajos kursos un māca mācību priekšmetus Pasaules vēsture un Latvijas vēsture.

Kursu dalībnieku uzturēšanās izdevumus, tajā skaitā viesnīcas izdevumus, kā arī tulku pakalpojumus nodrošina Mémorial de la Shoah”. Viesnīca netiks nodrošināta kursu dalībniekiem no Jelgavas, Jūrmalas, Ogres, Pierīgas un Rīgas. Ceļa izmaksas līdz kursu norises vietai sedz kursu dalībnieki personīgi. Kursu noslēgumā dalībnieki saņems apliecību par pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmas “Holokausta vēsturiskā pieeja” apguvi 24 stundu apjomā.

Ministrija aicina informāciju par piedalīšanos pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursos, aizpildot dokumentam pievienoto tabulu, nosūtīt elektroniski Izglītības departamenta ekspertei Olitai Arklei uz šādu e-pasta adresi: olita.arkle@izm.gov.lv līdz 2017.gada 31.maijam.

 

Pielikumā:

Tabula pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursu pieteikumam uz 1 lp.

                             


Pieteikums pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursiemHolokausta vēsturiskā pieeja”, kas notiks no

2017.gada 4.jūlija līdz 6.jūlijam

(Eiropas Savienības māja (Aspazijas bulvāris 28, Rīga))

 

Nr.p.k.

Dalībnieka vārds, uzvārds

Izglītības iestāde/es, kurā/s strādā

Mācību priekšmets, kuru/ us māca

 

Klase/es, kurss, kurā māca mācību priekšmetu/us

Kontaktinformācija

(e-pasta adrese, telefona Nr.)

Ir / nav nepieciešama viesnīca

1.

 


 

                                                                      

Valsts sekretāra vietnieks –

Sporta departamenta direktors,

valsts sekretāra pienākumu izpildītājs                                            E.Severs

 

 

Arkle 67047944

Aicina uz konferenci "Atcere – totalitārisms Eiropā un vēsturiskā apziņa Eiropas kontekstā"

Publicēja 2017. gada 25. maijs 23:00Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 27. maijs 01:02 ]

Būsiet gaidīti Jūrmalas Valsts ģimnāzijas rīkotajā Erasmus+ “Atcere – totalitārisms Eiropā un vēsturiskā apziņa Eiropas kontekstā” starptautiskajā konferencē, kas notiks š. g. 2. jūnijā plkst. 900 SemaraH Hotel Lielupe SPA, Bulduru prospektā 64/68, Jūrmalā.

Lūdzam informēt par Jūsu dalību līdz š.g. 30. maijam, reģistrējoties tiešsaistē: http://ej.uz/atcere vai zvanot pa tālr. 67735842.

Programma

9.00 – 9.30  Reģistrācija, kafija.*

9.30 – 9.45  Konferences atklāšana.

9.45 – 10.15  Teātra izrāde “Sadedzinātās grāmatas” – Birštonas ģimnāzijas teātris, Lietuva (režisors K.Drižilauskas).

10.15 – 10.45  Mag. hist. V.Klišāns (Vēstures skolotāju biedrība, Latvija) – "Jauniešu izpratne par totalitārismu un tā vēsturi Austrumeiropas valstīs".

10.45 – 11.15  Dr. habil. psych., Dr. oec. M.Vidnere (Latvija) – "Latvijas represēto personu traumatiskā pieredze kā vēsturiskās apziņas fenomens".

11.15 – 12.00  Projekta partneru uzrunas. Erasmus+  projekta  intelektuālo rezultātu prezentēšana (O1).

12.00 – 13.00  Pusdienas.*

Foto izstāde (Mag.paed., EFIAP Z.Bilzonis).

13.00 – 15.00  Darbnīcas – 4 dažādas tēmas ar iespēju izvēlēties 2 : (Dr. W.Kratsborn, Nīderlande; Mag.  paed. H.Verkest, Beļģija, VIVES University College; Mag. hist. D.Grīnfelde, Vēstures skolotāju biedrība, Latvija; Mag. hist. D.Pumpuriņš, Okupācijas muzejs, Latvija).

15.00 – 15.30  Kafijas pauze.*

15.30 – 16.00  PhD K.Koiv (Tartu universitāte, Izglītības institūts, Igaunija). “Skatiens nākotnē – Baltijas jauniešu attieksme pret migrāciju”.

16.00 – 16.30  Erasmus+ un  IKT (M.Madeksza, K.Choragiewski, Olštinas ģimnāzija, Polija).

16.30 – 17.00  Plenārdiskusijas.

17.00 – 17.30  Teātra izrāde „Tikai viens mirklis un…” (Jūrmalas Valsts ģimnāzijas teātris, režisore – D.Umbraško).

17.30 – 17.45  Noslēguma uzruna.

 

 * Pusdienas un kafijas pauzes apmaksātasSkolu komandas aicina pieteikties dalībai Baltijas Vasaras akadēmijā

Publicēja 2017. gada 23. maijs 23:49Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 24. maijs 00:02 ]

Jelgavas Tehnikumā no 2. līdz 7. jūlijam notiks 3. Baltijas Vasaras akadēmija Building Safe and Inclusive Schools for All , kuras mērķis ir, kopā mācoties, apgūt prasmes demokrātiskas, drošas un iekļaujošas skolas vides veidošanā. No katras valsts pasākumā varēs piedalīties 4 skolu komandas. Lai pieteiktos dalībai Vasaras akadēmijā, komandai ir jāaizpilda kopīgs pieteikums. Komandas sastāvā jābūt 3 dalībniekiem - administrācijas pārstāvim, skolotājam, skolēnam (ieteicamais vecums 15/16+ gadi) vai pārstāvim no nevalstiskās organizācijas, kura ir skolas sadarbības  partneris. Mācības Vasaras akadēmijā notiks angļu valodā un tās vadīs starptautiska treneru komanda. Pieteikuma anketa jāaizpilda un jānosūta elektroniski līdz 29. maijam epasts: inta.baranovska@visc.gov.lv. Pirms anketas aizpildīšanas, lūgums iepazīties ar pasākuma organizatoru sagatavoto informāciju. Papildu informācija:inta.baranovska@visc.gov.lv, tālrunis: 67350961 vai 29338667

 

Informāciju sagatavoja  

Inta Baranovska

Projektu vadītāja

Valsts izglītības satura centrs

Tālākizglītības un projektu nodaļa

Tālrunis: 67350961,29338667;  Fakss: 67226535

E-pasts: inta.baranovska@visc.gov.lv

www.visc.gov.lv

Как День Победы стал главным праздником страны. Видео «Медузы»

Publicēja 2017. gada 9. maijs 03:28Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 9. maijs 03:32 ]

У каждого государства есть главное событие, вокруг которого строится нация — миф основания. В Советском Союзе таким мифом была Октябрьская революция. После развала Советского Союза главным государственным праздником стал День Победы. «Медуза» за четыре минуты рассказывает как в современной России появился свой миф основания.
Как День Победы стал главным праздником страны. Видео «Медузы»
Meduza, 12:18, 9 мая 2017

Aicinājums reģistrēties konkursa "Vēsture ap mums" noslēguma sarīkojumam

Publicēja 2017. gada 2. maijs 07:08Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 5. maijs 02:40 ]

Aicinām visus konkursa "Vēsture ap mums" šā gada dalībniekus un viņu konsultantus reģistrēties dalībai konkursa noslēguma sarīkojumā šā gada 20. maijā Rīgas Latviešu biedrības namā. Lūdzam reģistrēties līdz 15. maijam, aizpildot pieteikuma veidlapu šīs lapas apakšā. 


Konkursa fināls notiks šā gada 6. maijā Rīgā, Rīgas Latviešu biedrībā. Stāstīt par saviem darbiem klātienē uzaicināti šādu darbu autori:

A grupā
 • Antoņina Grabovska- veterinārārstu dinastijas iesācēja
 • Aptiekas un farmaceita profesija
 • Filma „ Cilvēks, kurš ķer mirkļus pilsētā”
 • Kā mans vectēvs kļuva par dambretes treneri
 • Piebalgas vērpjamā ratiņa CV
 • Reiz bija Latvijā kalēju pilsēta
 • Siguldieša, ārsta Girta Veģa dzīvesstāsts un ieguldījums pilsētas veselības aprūpē
 • Vecpiebalgas muzejnieks cauri gadu desmitiem. Gadu grāmata 1920.- 2017.

B grupā
 • Dzelzceļš un dzelzceļnieki Latvijā starpkaru periodā
 • Godu saimniece Piebalgā
 • Kalēja Jurģa Sīmansona gigantiskie darbi Latvijai
 • Mārtiņš Birnis – pedagogs, diriģents un komponists no Vidzemes
 • Ornitologs- putnu pētnieks
 • V. Šviduks - nemiera gars

C grupā
 • Antras Strazdas ieguldījums jaunatnes tradicionālās pašapziņas veidošanā un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā
 • Jānis Graudonis
 • Kārļa Fridriha Brikmaņa Kalnāja dzīve
 • Krēslinieku amats un krēslinieki Vaidavas pagastā
 • Latvijas muita un muitnieki 20.gadsimta 20.-30.gados.
 • Maiznieku uzņēmumi un darba nozīme Talsos 
 • no 1920. - 1940. gada
 • Pirmais Rūjienas fotogrāfs Eduards Kalcenavs - vēsturisko notikumu aculiecinieks
 • Rīgas 5. vidusskolas attīstība direktores Marijas Krastiņas darbības laikā
 • Skolotāja profesijas atspoguļojums laikrakstos „BRĪVAIS DARBS” un „ZEMGALE”
 • VĪTOLU UN BARONU DZIMTAS MEDIĶI DAŽĀDOS POLITISKAJOS REŽĪMOS
 • Zvejniecības kooperatīvu darbība Talsu rajona piekrastē no 1947. līdz 1974. gadam.


Pieteikšanās uz konkursa "Vēsture ap mums" noslēguma ceremoniju 2017

1-10 of 595