Jaunumi

 

Aicinām pieteikties Vasaras dienām Daugavpilī

Publicēja 2019. gada 13. jūn. 02:02Ansis Nudiens   [ atjaunināja Danute Grīnfelde 2019. gada 13. jūn. 06:52 ]


Vasaras dienas “Ceļā uz lietpratību. Sociālās zinības un vēsture integrēts priekšmets 4.-6.klasē” notiks 7. - 9. augustā Daugavpilī. Aicinām iepazīties ar programmas projektu un reģistrēt savu dalību. 

Dalības maksa VSSB biedriem 70EUR, kolēģiem, kuri nav VSSB biedri 75EUR
Lūdzam, piesakoties (līdz 10.jūlijam), veikt priekšapmaksu 20 EUR apmērā (netiks atmaksāta gadījumā, ja Vasaras dienas netiks apmeklētas).
Pilnu dalības maksu lūdzam apmaksāt līdz 26.jūlijam
Ja dalības maksas segšanai ir nepieciešams izrakstīt rēķinu, tad to lūdzu paveikt līdz 10.jūlijam. Rēķini tiks izrakstīti elektroniski.

Lai pieteiktos, lūdzu, aizpildiet šo pieteikuma anketu

Neskaidrību gadījumā sazinieties ar:


Programmas projekts

Trešdiena, 7.augusts

11.00-12.00 dalībnieku ierašanās dienesta viesnīca Miera iela3/5, Daugavpils

12.00-12.30 reģistrācija Daugavpils Krievu vidusskolā licejā (DKVL) Tautas ielā 59

12.30-13.30 pusdienas

13.30-16.00 uzrunas zālē:

 • Atklāšana, jaunumi;
 • priekšlasījums par latgalisko kultūrtelpu, rakstnieks, Dr. philol., doc.Valentīns Lukaševičs, DU
 • priekšlasījums par ES nākotnes izaicinājumiem profesors Dr.iur. Jānis Teivāns-Treinovskis, DU

16.00 kafijas pauze

16.30-18.00 nodarbības un meistarklases mazākās grupās

 • Dažas kritiskās domāšanas metodes vēsturē Viktorija Nalivaiko (Krāslavas Valsts ģimnāzija)
 • Skolēnu mācību uzņēmumi pamatskolā Biruta Ivanova (Daugavpils Vienības pamatskola)
 • Darbības projekti sociālajās zinībās Marina Drozda (Daugavpils Krievu vidusskola licejs)
 • Darbības projekti vēsturē Natālija Dektereva (Daugavpils Saskaņas pamatskola)

18.00-??? Ekskursijas interešu grupās pa pilsētu, sarunas, vakariņas

 

Ceturtdiena, 8.augusts (DKVL)

8.30-9.00 brokastis

9.00-11.30  nodarbības un meistarklases mazākās grupās I sesija (saturs  un nodarbību vadītāji tiks precizēts):

 • Jēgpilns sasniedzamais rezultāts;
 • Mācību satura atlase un plānošana
 • Vērtēšana un atgriezeniska saite
 • Komplekss uzdevums

11.30 kafijas pauze

12.00-14.00 nodarbības un meistarklases mazākās grupās II sesija (saturs  un nodarbību vadītāji tiks precizēts):

 • Jēgpilns sasniedzamais rezultāts;
 • Mācību satura atlase un plānošana
 • Vērtēšana un atgriezeniska saite
 • Komplekss uzdevums

14.00-15.00 pusdienas

15.00-17.30 pieredzes apmaiņa “Galerija” (kolēģi aicināti piedalīties ar savām idejām, pievērsiet uzmanību sadaļai pieteikšanās anketā)

17.30 eksursija uz Daugavpils Cietoksni

18.00 – 23.00 Izzinoši svinīgs pasākums Daugavpils cietoksnī, vakariņas (norises vieta tiks precizēta)

 

Piektdiena, 9.augusts

8.30.-9.00 brokastis DKVL

Izbraukšana uz Krāslavu ekskursija "Pa Žečpospoļitas pēdām" 


Iznāks grāmata “Latvijas klusie varoņi. Sirdsapziņas ugunskurs”

Publicēja 2019. gada 10. jūn. 00:06Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 10. jūn. 00:10 ]

Piektdien 14. jūnijā plkst. 15:30 ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” mājvietā Cēsīs notiks lasītāju atzinīgi vērtētās grāmatas “Latvijas klusie varoņi” atkārtotā un papildinātā izdevuma “Latvijas klusie varoņi. Sirdsapziņas ugunskurs” prezentācija.

Pirmā grāmata, kas iznāca 2017. gadā, īsā laikā tika izpārdota. Tās iznākšanu gaidīja daudzi, kas bija atsaukušies grāmatas autoru Pētera Bolšaita, Agnese Lūses un Annas Žīgures, publiski izskanējušajam aicinājumam, sniegt ziņas par līdzcilvēku glābšanas gadījumiem gan padomju, gan nacistiskās okupācijas laikā. Atsaucība bija diezgan liela, par spīti tam, ka, kopš Latvijas sabiedrība piedzīvoja okupācijas traumu, aizritējuši vairāk nekā septiņdesmit gadi.


Grāmatas ievadā autori norāda: “Patiesībā šis ir tikai pirmais solis ceļā uz mērķi meklēt un atrast tādu cilvēku vārdus, ar kuriem mūsu sabiedrība var lepoties. Tas nekas, ka viņi ir dzīvojuši un darbojušies pirms vairāk kā nekā pus gadsimta. Mūsu tautai ir jāapzina un jāzina savi varoņi, jo viņu rīcība ir kā saknes Latvijas sabiedrības šodienai un nākotnei”.

Grāmatā "Latvijas klusie varoņi. Sirdsapziņas ugunskurs"  iepriekš apkoptie varoņu stāsti ir papildināti ar sešiem stāstiem no Cēsu ekspozīcijas. Tos visus vieno grāmatas pirmā izdevuma autoru paustā un otrā izdevuma līdzautorei, ekspozīcija kuratorei Elīnai Kalniņai tuvā atziņa: “Cilvēki [toreiz] neapzinājās savas rīcības lielumu. Nav zināms, ka kāds sevi būtu uzskatījis par īpašu varoni un plātījies ar to; viņi vienīgi rīkojās tā, kā lika sirdsapziņa”.

Sākotnējā grāmatas ideja pieder Liepājas ebrejam, profesoram Eduardam Andersam (Alperovičam), kuram, pateicoties paša atjautībai un līdzcilvēku atbalstam, kopā ar māti izdevās  izglābties no holokausta. Viņš gadiem ilgi nodarbojies ar ebreju glābēju pētniecību un grāmatā apkopoti vairāki viņa atklātie varonības stāsti. Eduards Anderss tāpat kā viens no grāmatas autoriem Pēteris Bolšaitis līdz šim ir nesavtīgi atbalstījuši un turpina atbalstīt ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” darbību Cēsīs.

Abas grāmatas izdotas apgāda SIA “VESTA-LK” sērijā “Laika grāmata” un to izdošanu finansiāli atbalstījis Okupācijas muzeja atbalsta fonds (Kluso varoņu fonds), Žaņa Lipkes Memoriāls un Pēteris Bolšaitis.

Iegādājoties grāmatu "Latvijas klusie varoņi. Sirdsapziņas ugunskurs", Jūs atbalstīsiet ekspozīciju "Sirdsapziņas ugunskurs". Visi ieņēmumi par pārdotajām grāmatām tiks ieskaitīti ekspozīcijas atbalsta fonda kontā kā ziedojums ekspozīcijas darbības nodrošināšanai.Skolotājus aicina piedalīties konferencē “Māksla un Holokausts: pārdomas par kopīgo nākotni” 2.-3.jūlijā

Publicēja 2019. gada 25. maijs 02:12Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 25. maijs 02:16 ]

Latvijas Ebreju kopiena un muzejs “Ebreji Latvijā” sadarbībā ar  LR Izglītības un zinātnes ministriju un Romāna Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju rīko starptautisko konferenci “Māksla un Holokausts: pārdomas par kopīgo nākotni”. Konference norisināsies 2019.gada 2.-3.jūlijā, Rīgas Ebreju kopienas centrā un muzejā “Ebreji Latvijā”, Skolas ielā 6, Rīgā. 

Konferencē piedalīsies vairāk kā 20 pētnieku no Latvijas, Lietuvas, Polijas, Vācijas, Ungārijas, ASV, Ukrainas, Francijas. Viņu prezentācijas tiks veltītas šādām tēmām:
- mākslinieku likteņi Holokaustā un Holokausta ietekme uz viņu darbiem;
- Holokausts un laikmetīgā māksla;
- Holokausts neebreju mākslinieku skatījumā;
- Holokausts fotogrāfijā;
- māksla, kas radīta ieslodzījuma vietās;
- Holokausts memoriālajā mākslā.

Detalizēta programma būs pieejama jūnija sākumā. 

Aicinām piedalīties šajā konferencē skolotājus, māksliniekus, žurnālistus, muzeju un bibliotēku darbiniekus, kā arī visus pārējos interesentus.
Konferences dalībniekiem tiks nodrošinātas pusdienas, kā arī pēc nepieciešamības naktsmītnes Rīgā no 1. līdz 3. jūlijam (2 naktis). Tiks segti ceļa izdevumi līdz Rīgai un atpakaļ ar sabiedrisko transportu. Konference notiks latviešu un angļu valodā ar sinhrono tulkojumu.

Konference ir LR Izglītības un zinātnes ministrijas reģistrēta mācību programma, par dalību tajā varēs saņemt apliecības (12 kvalifikācijas stundas).

Dalībai konferencē lūdzam pieteikties līdz 2019. gada 5. jūnijam, aizpildot tiešsaistes anketu: http://tiny.cc/64zu6y.

Papildus informācija – 67283484, 29435005, Marina Gehta, muzeja "Ebreji Latvijā" direktora vietniece.
 
Ar cieņu, 
muzeja "Ebreji Latvijā"  direktors
Iļja Ļenskis

Aicinājums vēstures un sociālo zinību skolotājiem izteikt viedokli par mācību standartu vidusskolai

Publicēja 2019. gada 22. maijs 10:21Annija Bergmane

IZM maija vidū ir izlikusi vidusskolas standartu, tādēļ ir izveidota aptauja, kurā aicinām vēstures un sociālo zinību skolotājus izteikt viedokli. 

Savu viedokli lūdzam izteikt šajā platformā:  http://www.tricider.com/brainstorming/3V1s8Bw5bet Šobrīd ir pievienotas četras idejas/tēmas un katrai var norādīt pozitīvo un negatīvo. 


Ja piekrītat tam, kas tur ir rakstīts, lūdzu, balsojiet par konkrēto ideju vai tās pozitīvo/negatīvo aspektu, kā arī, spiežot "Add idea" vai "Add argument" papildiniet šo sarakstu!


IZM vidusskolas standarts pieejams šeit: https://www.izm.gov.lv/…/3489-noteikumi-par-valsts-visparej…
Pilns teksts pieejams "Noteikumu projekts", un SR sociālajā un pilsoniskajā jomā pieejami "Noteikumu projekta 3. pielikums". 


Paldies par atsaucību jau iepriekš!

VSSB valdeLūdzam skolēnu viedokļus - kādai jābūt nākamā mācību gada vēstures olimpiādei?

Publicēja 2019. gada 14. maijs 23:21Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 14. maijs 23:24 ]

Lai pieņemtu lēmumu par nākamā mācību gada olimpiādi, lūdzam visus šā gada dalībniekus izvērtēt savu pieredzi tiešsaistes olimpiādē un sniegt savus argumentus šajā aptaujāhttps://www.tricider.com/admin/3BNgulncBrB/1RFsrwNPIEn

Jebkurš aptaujas dalībnieks var papildināt argumentus, vai arī balsot par jau izteiktajiem. Lūdzam sniegt savus viedokļus līdz 28. maijam. 

Ja vēlaties paust plašāk izklāstītu viedokli, lūdzu, sazinieties ar olimpiādes darba grupas vadītāju Danuti Grīnfeldi: danute.grinfelde@gmail.com. 

Konference “Exporing I-history: from unique stories to shared future” Pēterburgā

Publicēja 2019. gada 16. apr. 03:48Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 16. apr. 03:49 ]

Šī gada 26.martā Pēterburgā, Krievijā norisinājās starptautiska zinātniski – metodiskā konference “Exporing I-history: from unique stories to shared future”. Konferenci rīkoja Pēterburgas pedagogu pēc diploma izglītības akadēmija (Санкт-Петербургская академия постдипломного педагогического образования), sadarbojoties ar multimediju vēstures parku «Россия – Моя история» un Eiropas vēstures skolotāju asociāciju EUROCLIO.
Viens no nozīmīgākajiem konferences mērķiem bija novērtēt, kā jauno mācīšanās veidu parādīšanās, alternatīvu avotu izmantošana ietekmē kvalitatīvi jaunu vēstures izglītības veidošanos.  

Darbs konferencē norisinājās 3 sekcijās: 
1. Personīgā pagātnes izpratne (Личностное осмысление прошлого). 
2. Digitālā paaudze vēsturisko zināšanu un nozīmju pasaulē (Цифровое поколение в мире исторических знаний и смыслов). 
3. Komunikācija digitalizācijas laikmetā: ceļā uz savstarpēju izpratni un mijiedarbību (Коммуникации в эпоху цифровизации: на пути к взаимопониманию и взаимодействию).

Konferencē piedalījās vairāk nekā 20 zinātnieki, metodisti un vēstures skolotāji no Krievijas, Kipras, Lielbritānijas, Igaunijas un Latvijas. 
Lielbritānijas Rietumu universitāti pārstāvēja Dean Smart, kurš klātesošos uzrunāja EUROCLIO vārdā. Viņš iepazīstināja konferences dalībniekus ar asociācijas misiju un mērķiem.  Igaunijas Kadriorgas vācu ģimnāziju vēstures skolotāja Marika Randman dalījās pieredzē darbā ar jauniem digitālajiem vēstures mācību materiāliem. Daugavpils Valsts ģimnāzijas vēstures skolotāja Aiga Hudobčenoka ieskicēja Latvijas izglītības reformas īpatnības sociālajā un pilsoniskajā jomā.

9.-12. klašu skolēnus aicina uz nodarbībām "Sirdsapziņas ugunskurā"

Publicēja 2019. gada 12. apr. 09:26Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 12. apr. 09:46 ]

"Sirdsapziņas ugunskurs" ir autentiskā apcietinājuma vietā - bijušajā čekas īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, iekārtota unikāla vēstures ekspozīcija, kas vairo izpratni par Latvijas okupācijas vēsturi laika posmā no 1939. līdz 1957. gadam un vēsta par cēsnieku un kādreizējā Cēsu apriņķa iedzīvotāju nacionālo pretošanos Latvijas okupācijai no 1940. līdz 1950-to gadu vidum. 
Ekspozīcija tapa kā Cēsu represēto kopienas iniciatīva un tika atklāta 2018. gada 23. augustā. Tās izveidē iesaistoties profesionāliem palīgiem, tostarp Latvijas Okupācijas muzeja vēsturniecei Inese Dreimanei, LU Vēstures institūta ārštata pētniekam vēsturniekam Zigmāram Turčinskim un LNA Latvijas Valsts arhīva ekspertam vēsturniekam Aināram Bambalam.

Nodarbību skolēniem izveidojusi ekspozīcijas kuratore Elīna Kalniņa, sadarbojoties ar vēsturnieku un vēstures skolotāju Raunas vidusskolā Edgaru Plētienu un vēstures skolotāju vairākās Cēsu un Amatas novadu pamatskolās Ivo Rodi. 

Nodarbība ir iekļauta programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumā.
Vēlamais skolēnu skaits vienā nodarbībā = 10-25.
Nodarbības ilgums = 90 minūtēs.
Nodarbības maksa = 25 EUR + 1 skolēna ieejas maksa ekspozīcijā (2 EUR) x skolēnu skaits grupā.

Aicinām 9. un 12. klašu vēstures skolotāju pieteikt nodarbību ekspozīcijā, sazinoties ar ekspozīcijas vadītāju pa tālruni: 25445433, vai e-pastu: ugunskurs@cesis.lv .
Skolotāja/s e-pastā saņems ar nodarbību saistītu materiālu darbam ar skolēniem klasē pirms nodarbības apmeklējuma un arī pēc.

Valsts vēstures olimpiādes rezultāti 9. klasēm

Publicēja 2019. gada 27. marts 03:47Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 27. marts 03:47 ]

Survey: Provide Insight about Teaching Controversial History to RETHINK Consortium

Publicēja 2019. gada 26. marts 01:12Danute Grīnfelde

The RETHINK Consortium aims to develop an e-learning platform and provide teachers with pedagogical tools to challenge students’ prejudices, deepen their understanding of phenomena such as racism and radicalisation, and develop their media literacy and critical thinking skills.

In order to develop an online course that is best suited to your needs and those of your students, we are surveying teachers across Europe. Your answers will give us valuable insight into the issues you deal with with when teaching about current (and past) sensitive and controversial issues; and help us to design online modules that are truly fit for purpose.

Your answers will be anonymised and analysed by one of the organisations in the consortium. Your data will only be used for the purpose of this project and will, under no circumstances, be shared with any another organisation.

Simply complete this survey by 15 April 2019. The survey only takes 5 minutes to complete. There are no right or wrong answers in this survey. Please answer these questions honestly. We thank you in advance for your cooperation and are happy to provide further details on the survey and project.

Take me to the survey!

Pedagogu profesionālās pilnveides kursi "Ceļš uz Latvijas neatkarības atjaunošanu"

Publicēja 2019. gada 20. marts 07:53Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 20. marts 07:54 ]

Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļa organizē pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursus „Ceļš uz Latvijas neatkarības atjaunošanu: “ATMODA”, LTF, čeka un “Radio Brīvā Eiropa”” 2019. gada 16.aprīlī. Kursi ir bez maksas, dalībnieku skaits - ierobežots. Pieteikšanās, reģistrējoties, (saite muzeja mājaslapā www.omf.lv ), līdz 9. aprīlim.

Kursu programma palīdzēs skolotājiem izprast Latvijas vēstures jautājumus par Latvijas neatkarības atjaunošanu, kā arī rosinās skolotājus mācību procesā izmantot muzejus, izstādes un notikumu vietas.

Dalībnieki saņems Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra apstiprinātas Pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursu apliecības A (8 stundas). Muzejs dāvinās skolotājiem mācību metodiskā materiāla komplektu “Latvijas valsts pamati, vēsture un mūsdienas”


1-10 of 704