Jaunumi

 

Konkursa “Vēsture ap mums” konsultantiem

Publicēja 2019. gada 2. okt. 05:45Baiba Atmane   [ atjaunināts 2019. gada 2. okt. 05:49 ]    Pārmaiņu laikā nemaz nav tik viegli būt. Pasaulē, kas mums ir kļuvusi tik atvērta, nemitīgi nākas cīnīties, lai nezaudētu sevi. Palīdzēt var tieši vēstures apzināšanās. Un tā nenozīmē tikai milzum daudzu faktu apkopojumu, kas vēl vairāk pieblīvē smadzenes. Tā ir vēlme meklēt parādību cēloņus, prasme iedziļināties. Pētniecībā balstīties vēstures avotos, neatlaidīgi meklēt patiesību, godīgi atzīstot gan citu, gan savas kļūdas. Argumentēt savu viedokli un izdarīt secinājumus. Tāda loma vēsturei kā mācību priekšmetam ir šodien. Galu galā ieraudzīt cilvēka dzīves nenovērtējamo nozīmi.
    Jau vairākus gadus, piedaloties žūrijas komisijas darbā, esmu lasījusi un vērtējusi konkursa darbus. Šogad arī veidoju saraksti ar konkursantiem un darbu vadītājiem. Man ir bijusi iespēja redzēt pētnieciskā darba zinātniskos rezultātus, gan pētījumā ielikto jaunā pētnieka un tā vadītāja sirdsdarbu. Vēlos padalīties ar saviem secinājumiem:
    Konkursa rezultātā ne tikai tiek izpētīti un apzināti vēstures notikumi un dzimtu vai ēku likteņi, bet arī pētnieki, apzinoties savas saknes, nostiprina savu pašcieņu, nereti saliedē savu ģimeni un dzimtu, veicina sava novada atpazīstamību.

    Interesanti, ka konkurss, kas Latvijā tiek organizēts jau gadiem, pilnībā atbilst jaunajam mācību modelim, kas drīzumā tiks ieviests. Proti:
 • skolēni konkrētās tēmas ietvaros paši izvēlas ko pētīs, izvirza mērķi un uzdevumus, izlemj kādā formā veidos darbu, apspriežas ar vecākiem, skolotājiem, draugiem;
 • skolotājs, vadot darbu, iedziļinās katrā detaļā, tādējādi, veicot atgriezenisko saiti, kas rosina skolēna tālāko mācīšanos;
 • konkursa finālā dalībnieki, demonstrējot savu sniegumu, veicina citu skolēnu mācīšanos;
 • un, visbeidzot, skolēns nes atbildību par sava pētījuma rezultātu.

    Milzīgs prieks par lielo pētniecības apjomu, kas šajos gados ir paveikts, par radošajām idejām, par pacietību un rūpību, kas ieguldītas darbu noformējumā un, protams, par aizrautību, ko redzam finālā, pētniekiem prezentējot savu darbu!
    Un noteikti nebūs par skaļu teikts, ka šis konkurss ir Latvijas dārgums. Jebkurš pabeigts vai tikai iecerēts darbs, vai pat tikai ideja ir nozīmīgs sasniegums paša skolēna izaugsmē.
    Tātad, mūsu biedrībai ir milzu atbildība – konkursu saglabāt un aicināt kolēģus pievienoties konkursantu pulkam un kļūt par darbu vadītājiem. Šogad, atsaucoties uz skolotāju ierosinājumiem, konkursa nolikumā ietverti detalizētāki vērtēšanas kritēriji.

Aicinu uz sadarbību!
Pielikumā konkursa jaunais nolikums!

 

Rīgas 84. vidusskolas vēstures skolotāja,

Diagnostikas instrumentu izstrādes eksperte

Projekts “Kompetenču pieeja mācību saturā”

Aija Biteniece

Aicinājums uz publisko sarunu ciklu "Sarunas par Latvijas okupāciju vēsturi" Cēsīs

Publicēja 2019. gada 20. sept. 01:57Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 20. sept. 02:00 ]

Ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" aizsāk publisko sarunu ciklu par Latvijas okupāciju vēsturi un okupāciju mantojumu. Lūk, vēstule no ekspozīcijas kuratores Elīnas Kalniņas. 


Labdien! 

No 2019. gada 28. septembra līdz novembra beigām aicinām apmeklēt piecas sarunas, kurās runāsim par dažādām okupāciju sekām un to klātbūtni mūsu dzīvēs šodien, kā arī aplūkosim okupācijas seku izskaušanas gaitu un stratēģijas.
Nākamās sarunas plānotas 12. un 26. oktobrī, 9. un 23. novembrī. Visas sarunas notiks ekspozīcijas " Sirdsapziņas ugunskurs" mājvietā, Pils ielā 12, Cēsīs. Sarunu tēmas un dalībnieki tiks izziņoti ekspozīcijas facebook lapā: https://www.facebook.com/sirdsapzinasugunskurs/

Pirmās sarunas tēma būs Molotova-Ribentropa pakta sekas: to klātbūtne mūsdienu Latvijā un citviet pasaulē; vai un kā tās tikušies un joprojām tiek mazinātas, ko varam darīt, lai sekas veiksmīgāk izskaustu.
Dalībnieki:
 • Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks, Austrumeiropas politikas pētījumu centra valdes priekšsēdētājs AINĀRS LERHIS
 • Agrākais diplomāts un Latvijas vēstnieks vairākās Eiropas valstīs VALDIS KRASTIŅŠ
 • Moderatore: ekspozīcijas kuratore ELĪNA KALNIŅA
Lai nodrošinātu sarunas pieejamību plašākam interesentu lokam, tā tiks filmēta.

Sarunu ciklu rīko Ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" atbalsta fonds un tas top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Sarunas plakāta autori: Krista un Reinis Dzudzilo.
Plakāta izveidē izmantota fotogrāfija no Cēsu Vēstures un mākslas muzeja krājuma.

Cieņā,
Elīna Kalniņa
ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" vadītāja
M.t.: 25445433

Izstādīšanai skolās pieejama ceļojošā izstāde par bērniem Holokaustā

Publicēja 2019. gada 13. sept. 08:56Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 18. sept. 04:32 ]

Biedrība "Kultūras un atbalsta centrs - ICEJ Latvija" sadarbībā ar Izraēlas vēstniecību Latvijā piedāvā Holokausta upuru un varoņu memoriālā kompleksa "Jad Vašem" ceļojošo izstādi "Vairāk nekā bērnu spēles" (No Child's Play) latviešu valodā.

Izstādi veido 18 planšetes, kurās uzskatāmā veidā stāstīts par bērnu dzīvi un pārdzīvojumiem holokausta laikā. Šajā gadā izstādei klāt nākusi jauna planšete par ebreju meiteni no Rīgas – Anni Hacklesoni, kura mācījās Ebreju skolā “Ezra” un vecumā no 11 līdz 16 gadiem rakstīja dienasgrāmatu. 
Komplektā ar izstādi ir arī divas videofilmas: "Aušvicas-Birkenavas bērni" 4 min., "Jaele Roznere un lelle" 9 min. un spēle "Monopols", kuru bērni izgatavoja Terezinas geto. Par izstādes varonēm un viņu lellēm – Zužu, Koleti un Gertu pieejami plašāki stāstījumi latviešu valodā pēc krājuma „Trīs lelles”.

Izstādes mērķauditorija ir pamatskolu, vidusskolu skolēni un citi interesenti. Šos materiālus var izmantot vēstures stundās, apgūstot Otrā pasaules kara problemātiku, kā arī sociālo zinību, filosofijas stundās un ārpusstundu nodarbībās.

  

Noderīgi resursi


Kontakti

Izstādes kuratore ir biedrības "Kultūras un atbalsta centrs - ICEJ Latvija" valdes priekšsēdētāja Ilze Saulīte, mob.tālr. +371 25464561, e-pasts: Latvia@icejworldwide.org
Latvijas Okupācijas muzeja kursi skolotājiem

Publicēja 2019. gada 12. sept. 04:13Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 12. sept. 04:15 ]

Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļa 2019. gada 15. un 22. oktobrī organizē pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursus „Ceļš uz Latvijas neatkarības atjaunošanu: “ATMODA”, LTF, čeka un “Radio Brīvā Eiropa””.

Kursu programma palīdzēs skolotājiem izprast Latvijas vēstures jautājumus par Latvijas neatkarības atjaunošanu, kā arī rosinās skolotājus mācību procesā izmantot muzejus, izstādes un notikumu vietas. 

Dalībnieki saņems Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra apstiprinātas Pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursu apliecības A (8 stundas).

Muzejs dāvinās skolotājiem mācību metodiskā materiāla komplektu “Latvijas valsts pamati, vēsture un mūsdienas”.

Pieteikšanās, līdz 7. oktobrim reģistrējoties Okupācijas muzeja mājas lapā (saite).
Kursi ir bez maksas, dalībnieku skaits - ierobežots.


Muzeja “Ebreji Latvijā” piedāvājums skolām 2019./2020. mācību gadā

Publicēja 2019. gada 8. sept. 12:53Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 8. sept. 12:54 ]

Muzejs “Ebreji Latvijā” piedāvā: 
 • Kompetenču izglītības pieejā balstītas nodarbības muzejā 1.-12. klašu skolēniem.
 • Izbraukuma nodarbības Jūsu skolā.
 • Ekskursijas Rīgas sinagogā, interaktīvās ekskursijas Rīgas jūgendstila kvartālā, Rīgas geto teritorijā; muzeja gidu pavadība Rumbulā, Biķerniekom un citās Holokausta vietās.
 • Iespēja izvietot skolā ceļojošo izstādi “Savai valstij un savai tautai. Pauls Mincs, Latvijas valstsvīrs” ar pavadošo izglītības nodarbību.
 • Nodarbība par toleranci, piemiņu un Eiropas vērtībām angļu vai vācu valodā ar muzeja brīvprātīgo no Austrijas.

Nodarbības sākumskolai

• Mani radu raksti. Nodarbībā skolēni mācās veidot savu ciltskoku un mēģina atbildēt uz jautājumu, kas cilvēkus var vienot un šķirt, runā par cilvēku dažādību un līdzību, par draudzību un cieņu pret līdzcilvēkiem.

Nodarbības pamatskolai

• Ebreju tradīcija vēsturē un mūsdienās. Pirmā iepazīšanās ar ebreju kultūru un tradīcijām ar akcentu uz kopīgām cilvēciskajām vērtībām. 
• Atrodi muzejā! Nodarbības gaitā skolēni iepazīstas ar ebreju kultūru un vēsturi Latvijā caur dažādiem muzeja eksponātiem. Skolēniem, strādājot grupās, būs iespēja pašiem izpētīt šos eksponātus un prezentēt darba rezultātus citiem.

Nodarbības vidusskolai

• Ievērojamas ebreju personības pirmskara Latvijā. Nodarbības gaitā skolēni, izmantojot muzeja ekspozīcijā un krājumā pieejamos materiālus, iepazīsies ar izcilām personībām – ebrejiem, kas pirmskara Latvijā darbojās dažādās jomās un . Skolēniem ir iespēja pašiem izpētīt dažādus cilvēku likteņus.
• Pieminēt nedrīkst aizmirst. Nodarbības mērķis ir veicināt pārdomas par nepieciešamību pieminēt Holokausta un citu traģēdiju upurus. Nodarbības gaitā skolēni izvērtē dažādas pieminēšanas prakses, reflektē par veidiem, kā un ko ir svarīgi pieminēt. 
• Rīgas Jūgendstila stāsti. Interaktīvā pastaiga par Rīgas Jūgendstila kvartālu, izmantojot mūsdienu elektroniskās ierīces. Skolēni iepazīsies ar Rīgas kultūrvēsturisko mantojumu un ebreju vēsturi Rīgā, kā arī izcilu personību lomu pilsētas un sabiedrības attīstībā.
 

Nodarbību valoda: latviešu, krievu vai angļu. Visas nodarbības un aktivitātes, kā arī ceļojošā izstāde ir bezmaksas. Ir iespēja daļēji segt ceļa izdevumus līdz Rīgai.

Lai saskaņotu nodarbības tēmu, datumu un laiku, lūdzam rakstīt uz e-pastu info@ebrejumuzejs.lv vai zvanīt 67283484 vai 29435005. 

Izlaušanās spēle par bēgļu gaitām 1944. gadā

Publicēja 2019. gada 6. sept. 02:58Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 6. sept. 03:02 ]

Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" aicina skolēnus izmantot Latvijas skolas somas atbalstu un apmeklēt "Bēgļu gaitās". 

„Bēgļu gaitās” ir izlaušanās spēle un muzejpedagoģiska nodarbība izstādē, kas ļauj iejusties bēgšanā no Rīgas II pasaules kara beigās 1944. gada oktobrī. Spēles dalībnieku uzdevums ir atrisināt dažādus uzdevumus, lai sagādātu sev izbraukšanas atļauju un paspētu uz kuģi kādā no Kurzemes ostām. Nodarbībā dalībnieki pēta unikālus priekšmetus, kuri ir bijuši bēgļu ģimeņu koferos un kopā ar īpašniekiem izceļojuši no Latvijas 1944. gadā. Spēles, izstādes un nodarbības pamatā ir muzeja „Latvieši pasaulē” krājuma materiāli un dzīvesstāsti. 

Mērķis: izmantojot pieredzes izglītībā balstītas metodes, veicināt empātiju un rosināt skolēnus izprast bēgļu pieredzi, sasaistot Latvijas vēstures notikumus ar mūsdienu situāciju pasaulē.

Auditorija: skolēni, sākot ar 6. klasi. Skolēniem nav vajadzīgas priekšzināšanas par II pasaules kara bēgļiem.    

Pieteikšanās: pa tālruni +371 26572789 vai rakstot uz lapainfo@gmail.com.

Cena: 35 € par vienas grupas nodarbību (120 minūtes, 4-7 dalībnieki). Piedāvājums iekļauts Latvijas skolas somā.

Vairāk informācijas: http://beglugaitas.lapamuzejs.lv/, esam arī FaceBook.

Ieskatu izlaušanās spēlē un skolēnu iespaidos par nodarbībā pieredzēto var gūt šajā video https://ej.uz/skoleni-par-Beglu-gaitam.  
Okupācijas muzeja piedāvājums skolām

Publicēja 2019. gada 20. aug. 05:35Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 20. aug. 06:31 ]

Kolēģa meklējumos

Publicēja 2019. gada 14. aug. 02:32Baiba Atmane

Rīgas Hanzas vidusskola meklē vēstures skolotāju uz 2 vai 3 dienām. Stundu daudzums atkarīgs no gribēšanas un varēšanas. Laba skola ar pretimnākošu vadību. Zvanīt - 26700767.

Vēstures un sociālo zinību skolotāju Vasaras dienas 2019. gada 7.-9. augustā

Publicēja 2019. gada 2. aug. 10:41Ansis Nudiens

Vēstures un sociālo zinību skolotāju ikgadējās vasaras dienas notiks jau pavisam drīz.
Lai jūsu nokļūšana Daugavpilī izdotos pēc iespējas ērtāka un šis pasākums noritētu pēc iespējas raitāk, lūdzu pievērsiet uzmanību šai informācijai:
 1. Ja esat nolēmuši uz Daugavpili doties ar autobusu, tad autobuss no Rīgas atties 7.augustā 7.00 no Latvijas Zinātņu akadēmijas (Akadēmijas laukums 1), lūdzu esiet laicīgi. Nepieciešamības gadījumā sazinieties ar autobusa brauciena koordinatori Anniju Bergmani tel.29548893
 2. Ja esat nolēmuši uz Daugavpili doties ar personīgo transportu - izvēlieties sev atbilstošu maršrutu, ievērojiet noteikto braukšanas ātrumu un lai izvairītos no noguršanas riska, iedzeriet kafiju kādā no ceļmalas kafejnīcām vai DUS. Automobīļus ir iespējams atstāt iepretīm dienesta viesnīcai Miera ielā 3/5, Daugavpilī
 3. Ja esat nolēmuši uz Daugavpili doties ar sabiedrisko transportu, tad  no Autoostas vai Dzelzceļa Stacijas ar 1.tramvaju (http://satiksme.daugavpils.lv/tramvaju-kustibu-saraksts) jābrauc līdz pieturai Baznīcu kalns, tad šķērsojiet 18. Novembra ielu un ejiet aptuveni 5 minūtes pa Varšavas ielu, līdz labajā pusē ieraugat četrstāvīgu, balti - rozā ēku - dienesta viesnīcu. 
 4. Dienesta viesnīcā paredzēti numuriņi pa trim (sīkāka informācija par sadalījumu numuriņos sekos), numuriņos ir viss nepieciešamais - dvieļi, gultas veļa, arī tējkanas un ledusskapis, ja tas ir nepieciešams.

Zemāk atradīsiet arī vasaras dienu programmu.
Uz tikšanos Daugavpilī!

Ceturto reizi notiks Baltijas eksperimentālās arheoloģijas un seno tehnoloģiju vasaras skola

Publicēja 2019. gada 8. jūl. 02:20Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 8. jūl. 02:32 ]

Šogad no 15. līdz 21. jūlijam Rīgā, Lucavsalā norisināsies Baltijas eksperimentālās arheoloģijas un seno tehnoloģiju vasaras skola. Šis projekts aizsācies 2013. gadā kā aizvēstures prasmju atdzīvināšanas projekts, kas toreiz notika sadarbojoties LU Vēstures un filozofijas fakultātes arheoloģijas studentiem un LU Humanitāro zinātņu antropoloģijas studiju programmas studentiem, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju.

Lai gan tieši aizvēsture ir visilgākais vēsture posms, skolu programmās tai vienmēr tiek veltīts vismazākais stundu apjoms, liekot uzsvaru galvenokārt uz 20. gs. politiskās vēstures norisēm. Līdz ar to sabiedrībā veidojas nepilnīgs, fragmentēts un stereotipisks priekšstats par senākajiem vēstures posmiem.

Nedēļu ilgais pasākums ir atvērts ikvienam interesentam. Pēdējos gados to organizē biedrība Latvijas Arheoklubs (https://www.facebook.com/latvijas.arheoklubs/)

Baltijas eksperimentālās arheoloģijas vasaras skolas ietvaros katru dienu norisināsies dažādas lekcijas, meistarklases un darbnīcas.

Šī gada vasaras skolas ietvaros notiks

- aizvēsturiskās keramikas gatavošanas meistarklase (vad. māksliniece Eva Liepiņa),
- uguns ieguves nodarbība (vad. vēsturnieks Atis Artmanis), 
- lekcija par audumu vēsturi Latvijas teritorijā (vad. LNVM pētniece Irita Žeiere),
- darbs ar vertikālajiem aužamajiem stāviem (tekstilmāksliniece Līva Kaprāle),
- dzelzs apstrādes kurss (vad. vēsturnieks Aivars Siliņš),
- seno ziepju izgatavošanas pamati (vad. Māra Kalniņa un Daija Līdaka),
- krama apstrādes un bronzas liešanas kurss ar bronzas laikmeta priekšmetu repliku gatavošanu, tai skaitā projekta “Skolas soma” ietvaros kā arī lekcija par eksperimentālo arheoloģiju (vad. arheologs Artūrs Tomsons, LNVM, EXARC),
- adatas pinuma apguves nodarbība (vad. folkloriste Liene Kņaze),
- āra dzīves pamati (vad. Paulīna Latsone no Latvijas skautu un gaidu apvienības),
- seno distances ieroču (šaujamloks, linga u.c.) iepazīšanas kurss (vad.biologs Ivo Dinsbergs),  
- akmens laikmeta zvejas tīklu gatavošanas meistarklase (vad. aizvēstures interpretētāja Lucia Ros (EXARC) no apvienības Prehistory Alive Worldwide (Nīderlande)). 

Skolā uzsvars tiek likts uz individuālās pieredzes nozīmi, patstāvīgo domāšanu un aktīvu praktisku līdzdalību.

Noderīga informācija

Pieteikšanās rakstot uz epastu: arheo.vasarasskola@gmail.com, dalība par ziedojumiem.
Pasākumu kalendārs visām dienām no 15. līdz 21.07.: https://www.facebook.com/pg/eksp.arh.vasaras.skola/events

Informācija par iepriekšējām Vasaras skolām


*EXARC ir starptautiska eksperimentālajai arheoloģijai, aizvēstures muzejparkiem, senajām tehnoloģijām un dzīvajai vēstures interpretācijai veltīta organizācija, kas apvieno gan institucionālos, gan individuālos biedrus visā pasaulē.

* Latvijas Arheoklubs ir biedrība (dib. 2015. g.), kura apvieno senākās vēstures interesentus. Kopš 2016. gada Latvijas Arheoklubs no Rīgas pašvaldības nomā nelielu teritoriju Lucavsalā, kur ne tikai audzē senos augus, bet arī rīko izglītojošas aktivitātes.

*Eksperimentālā arheoloģija ir arheoloģijas nozare, kuras mērķis ir iegūt informāciju izrakumos atrastā arheoloģiskā materiāla labākai interpretācijai.

1-10 of 714