Jaunumi

 

Latvijas institūta informatīvie materiāli skolām

Publicēja 2019. gada 17. nov. 08:36Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 17. nov. 08:42 ]

Novembris ir valsts svētku mēnesis - Latvija svin 101. gadskārtu. Likumsakarīgi, ka ik gadu tieši šajā laikposmā – no 11. līdz 18. novembrim – palielinās iedzīvotāju interese par notikumiem, kas bijuši svarīgi mūsu valsts vēsturē. Latvijas Institūts ir sagatavojis informatīvos materiālus, ko iespējams izmantot izglītības iestādēs.


Informatīvie materiāli angļu valodā ir pieejami Latvijas Institūta interneta vietnē:

Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrības biedru gada konference 14.decembrī

Publicēja 2019. gada 14. nov. 02:11Ansis Nudiens   [ atjaunināts 2019. gada 14. nov. 06:09 ]

Ikgadējā biedrības biedru konference notiks šā gada 14. decembrī, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas telpās (Raiņa bulvāris 8).
Programma:
9.30 - 10.00 ierašanās, reģistrācija
10.00 - 10.10 konferences atklāšana
10.10 - 11.00 Latvijas Neatkarības karš 1918-1920: Zināmais, Aizmirstais, Nezināmais, LU Prof. Ēriks Jēkabsons 
11.10 - 11.40 Latvijas vēstures apgūšanas iespējas Tartu muzejosLatviešu biedrības Tartu vadītāja, Igaunijas Nacionālā muzeja gide Ilze Salnāja - Verva.

11.40 - 12.20 Pusdienu pārtraukums (pusdienas/ kafija par saviem līdzekļiem. Ģimnāzijas apkārtnē ir pieejamas vairākas ēdnīcas un kafejnīcas)

12.20 - 12.50 LNA datu bāze "Redzi, dzirdi Latviju" un iespējas to izmantot vēstures stundās, LNA arhīva ekspertes Meldra Usenko un Antra Mazūra, LNA Latvijas Valsts kinofotofono dokumentu arhīva, dokumentu izmantošanas nodaļas vadītāja Anita Trušele
13.00 - 13.50 Pretošanās kustība un disidenti okupētajā Latvijā (1960.-1980.gadi), Dr.hist. Gints Zelmenis 
14.00 - 14.40 VSSB valdes atskaites un ziņojumi
14.45 - 15.00 Konferences noslēgums

Konferences dalībnieki saņems apliecinājumu par dalību konferencē
Lai pieteiktos šai konferencei, lūdzu aizpildiet šo anketu https://forms.gle/GJxjAfwafvS3qHpGA
Vēstures skolotājus aicina uz interneta lapas nosargātbrīvību.lv prezentāciju

Publicēja 2019. gada 22. okt. 06:06Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 22. okt. 08:13 ]

Cienījamie vēstures skolotāji!

Lielbritānijas vēstniecība Latvijā aicina jūs uz interneta lapas nosargātbrīvību.lv prezentāciju Latvijas Nacionālās bibliotēkas Izstāžu zālē otrdien, 29. oktobrī plkst.14.00 – 15.30. 

Interneta lapā nosargatbrivibu.lv būs pieejama 2019. gadā tapusī dokumentālā īsfilma “Sabiedrotais” par Latvijas cīņu par neatkarību 1918. un 1919. gadā un Lielbritānijas diplomātisko un militāro atbalstu Latvijai. Filmu papildinās vēstures skolotāju izstrādāti uzdevumu par šo laika posmu, kas izmantojami vēlākajās pamatskolas klasēs, kā arī vidusskolas klasēs. Paredzēts, ka līdz gada nogalei lapā tiks ievietoti arī materiāli no izstādes “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā”, kas līdz 20.11 ir apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Pasākuma norise
14.00 Vēstniecības pārstāvja uzruna (angliski ar tulkojumu latviešu valodā)
14.10 Lapas nosargatbrivibu.lv prezentācija (latviski)
14.30 Izstādes “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā” aplūkošana
15.00 Kafija un uzkodas

Lūdzu pieteikties uz pasākumu līdz 28. oktobrim, rakstot uz e-pastu Andra.Jakovica@fco.gov.uk.

Prezentācijas pamatvaloda būs latviešu. Vēstniecības pārstāvja uzruna būs angliski ar tulkojumu latviešu valodā.


Viedeo: sarunas par Latvijas okupāciju vēsturi un okupāciju mantojumu

Publicēja 2019. gada 20. okt. 03:02Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 20. okt. 03:10 ]

Ekspozīcija "Sirdsapziņas ugunskurs" ir aizsākusi publisko sarunu ciklu par Latvijas okupāciju vēsturi un okupāciju mantojumu. 

Līdz 2019. gada novembra beigām iespējams apmeklēt piecas sarunas par dažādām okupāciju sekām un to klātbūtni mūsu dzīvēs šodien, kā arī okupācijas seku izskaušanas gaitu un stratēģijām.
Nākamās sarunas plānotas 26. oktobrī, 9. un 23. novembrī. Visas sarunas notiks ekspozīcijas " Sirdsapziņas ugunskurs" mājvietā, Pils ielā 12, Cēsīs. Sarunu tēmas un dalībnieki tiek izziņoti ekspozīcijas facebook lapā: https://www.facebook.com/sirdsapzinasugunskurs/

Lai nodrošinātu sarunu pieejamību plašākam interesentu lokam, tās tiek filmēta. Lūk, notikušo sarunu ieraksti: 
28.09.2019 saruna Molotova-Ribentropa pakta sekas https://youtu.be/tXjbYVJBTb4
12.10.2019 saruna PSRS ultimāti Latvijas valdībai un Sarkanās armijas ienākšana Latvijā  https://youtu.be/VLjiKT5J_cE

Sarunu ciklu rīko Ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" atbalsta fonds un tas top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Elīna Kalniņa, ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" vadītāja, m.t.: 25445433
Konkursa “Vēsture ap mums” konsultantiem

Publicēja 2019. gada 2. okt. 05:45Baiba Atmane   [ atjaunināts 2019. gada 2. okt. 05:49 ]    Pārmaiņu laikā nemaz nav tik viegli būt. Pasaulē, kas mums ir kļuvusi tik atvērta, nemitīgi nākas cīnīties, lai nezaudētu sevi. Palīdzēt var tieši vēstures apzināšanās. Un tā nenozīmē tikai milzum daudzu faktu apkopojumu, kas vēl vairāk pieblīvē smadzenes. Tā ir vēlme meklēt parādību cēloņus, prasme iedziļināties. Pētniecībā balstīties vēstures avotos, neatlaidīgi meklēt patiesību, godīgi atzīstot gan citu, gan savas kļūdas. Argumentēt savu viedokli un izdarīt secinājumus. Tāda loma vēsturei kā mācību priekšmetam ir šodien. Galu galā ieraudzīt cilvēka dzīves nenovērtējamo nozīmi.
    Jau vairākus gadus, piedaloties žūrijas komisijas darbā, esmu lasījusi un vērtējusi konkursa darbus. Šogad arī veidoju saraksti ar konkursantiem un darbu vadītājiem. Man ir bijusi iespēja redzēt pētnieciskā darba zinātniskos rezultātus, gan pētījumā ielikto jaunā pētnieka un tā vadītāja sirdsdarbu. Vēlos padalīties ar saviem secinājumiem:
    Konkursa rezultātā ne tikai tiek izpētīti un apzināti vēstures notikumi un dzimtu vai ēku likteņi, bet arī pētnieki, apzinoties savas saknes, nostiprina savu pašcieņu, nereti saliedē savu ģimeni un dzimtu, veicina sava novada atpazīstamību.

    Interesanti, ka konkurss, kas Latvijā tiek organizēts jau gadiem, pilnībā atbilst jaunajam mācību modelim, kas drīzumā tiks ieviests. Proti:
 • skolēni konkrētās tēmas ietvaros paši izvēlas ko pētīs, izvirza mērķi un uzdevumus, izlemj kādā formā veidos darbu, apspriežas ar vecākiem, skolotājiem, draugiem;
 • skolotājs, vadot darbu, iedziļinās katrā detaļā, tādējādi, veicot atgriezenisko saiti, kas rosina skolēna tālāko mācīšanos;
 • konkursa finālā dalībnieki, demonstrējot savu sniegumu, veicina citu skolēnu mācīšanos;
 • un, visbeidzot, skolēns nes atbildību par sava pētījuma rezultātu.

    Milzīgs prieks par lielo pētniecības apjomu, kas šajos gados ir paveikts, par radošajām idejām, par pacietību un rūpību, kas ieguldītas darbu noformējumā un, protams, par aizrautību, ko redzam finālā, pētniekiem prezentējot savu darbu!
    Un noteikti nebūs par skaļu teikts, ka šis konkurss ir Latvijas dārgums. Jebkurš pabeigts vai tikai iecerēts darbs, vai pat tikai ideja ir nozīmīgs sasniegums paša skolēna izaugsmē.
    Tātad, mūsu biedrībai ir milzu atbildība – konkursu saglabāt un aicināt kolēģus pievienoties konkursantu pulkam un kļūt par darbu vadītājiem. Šogad, atsaucoties uz skolotāju ierosinājumiem, konkursa nolikumā ietverti detalizētāki vērtēšanas kritēriji.

Aicinu uz sadarbību!
Pielikumā konkursa jaunais nolikums!

 

Rīgas 84. vidusskolas vēstures skolotāja,

Diagnostikas instrumentu izstrādes eksperte

Projekts “Kompetenču pieeja mācību saturā”

Aija Biteniece

Aicinājums uz publisko sarunu ciklu "Sarunas par Latvijas okupāciju vēsturi" Cēsīs

Publicēja 2019. gada 20. sept. 01:57Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 20. sept. 02:00 ]

Ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" aizsāk publisko sarunu ciklu par Latvijas okupāciju vēsturi un okupāciju mantojumu. Lūk, vēstule no ekspozīcijas kuratores Elīnas Kalniņas. 


Labdien! 

No 2019. gada 28. septembra līdz novembra beigām aicinām apmeklēt piecas sarunas, kurās runāsim par dažādām okupāciju sekām un to klātbūtni mūsu dzīvēs šodien, kā arī aplūkosim okupācijas seku izskaušanas gaitu un stratēģijas.
Nākamās sarunas plānotas 12. un 26. oktobrī, 9. un 23. novembrī. Visas sarunas notiks ekspozīcijas " Sirdsapziņas ugunskurs" mājvietā, Pils ielā 12, Cēsīs. Sarunu tēmas un dalībnieki tiks izziņoti ekspozīcijas facebook lapā: https://www.facebook.com/sirdsapzinasugunskurs/

Pirmās sarunas tēma būs Molotova-Ribentropa pakta sekas: to klātbūtne mūsdienu Latvijā un citviet pasaulē; vai un kā tās tikušies un joprojām tiek mazinātas, ko varam darīt, lai sekas veiksmīgāk izskaustu.
Dalībnieki:
 • Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks, Austrumeiropas politikas pētījumu centra valdes priekšsēdētājs AINĀRS LERHIS
 • Agrākais diplomāts un Latvijas vēstnieks vairākās Eiropas valstīs VALDIS KRASTIŅŠ
 • Moderatore: ekspozīcijas kuratore ELĪNA KALNIŅA
Lai nodrošinātu sarunas pieejamību plašākam interesentu lokam, tā tiks filmēta.

Sarunu ciklu rīko Ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" atbalsta fonds un tas top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Sarunas plakāta autori: Krista un Reinis Dzudzilo.
Plakāta izveidē izmantota fotogrāfija no Cēsu Vēstures un mākslas muzeja krājuma.

Cieņā,
Elīna Kalniņa
ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" vadītāja
M.t.: 25445433

Izstādīšanai skolās pieejama ceļojošā izstāde par bērniem Holokaustā

Publicēja 2019. gada 13. sept. 08:56Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 18. sept. 04:32 ]

Biedrība "Kultūras un atbalsta centrs - ICEJ Latvija" sadarbībā ar Izraēlas vēstniecību Latvijā piedāvā Holokausta upuru un varoņu memoriālā kompleksa "Jad Vašem" ceļojošo izstādi "Vairāk nekā bērnu spēles" (No Child's Play) latviešu valodā.

Izstādi veido 18 planšetes, kurās uzskatāmā veidā stāstīts par bērnu dzīvi un pārdzīvojumiem holokausta laikā. Šajā gadā izstādei klāt nākusi jauna planšete par ebreju meiteni no Rīgas – Anni Hacklesoni, kura mācījās Ebreju skolā “Ezra” un vecumā no 11 līdz 16 gadiem rakstīja dienasgrāmatu. 
Komplektā ar izstādi ir arī divas videofilmas: "Aušvicas-Birkenavas bērni" 4 min., "Jaele Roznere un lelle" 9 min. un spēle "Monopols", kuru bērni izgatavoja Terezinas geto. Par izstādes varonēm un viņu lellēm – Zužu, Koleti un Gertu pieejami plašāki stāstījumi latviešu valodā pēc krājuma „Trīs lelles”.

Izstādes mērķauditorija ir pamatskolu, vidusskolu skolēni un citi interesenti. Šos materiālus var izmantot vēstures stundās, apgūstot Otrā pasaules kara problemātiku, kā arī sociālo zinību, filosofijas stundās un ārpusstundu nodarbībās.

  

Noderīgi resursi


Kontakti

Izstādes kuratore ir biedrības "Kultūras un atbalsta centrs - ICEJ Latvija" valdes priekšsēdētāja Ilze Saulīte, mob.tālr. +371 25464561, e-pasts: Latvia@icejworldwide.org
Latvijas Okupācijas muzeja kursi skolotājiem

Publicēja 2019. gada 12. sept. 04:13Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 12. sept. 04:15 ]

Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļa 2019. gada 15. un 22. oktobrī organizē pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursus „Ceļš uz Latvijas neatkarības atjaunošanu: “ATMODA”, LTF, čeka un “Radio Brīvā Eiropa””.

Kursu programma palīdzēs skolotājiem izprast Latvijas vēstures jautājumus par Latvijas neatkarības atjaunošanu, kā arī rosinās skolotājus mācību procesā izmantot muzejus, izstādes un notikumu vietas. 

Dalībnieki saņems Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra apstiprinātas Pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursu apliecības A (8 stundas).

Muzejs dāvinās skolotājiem mācību metodiskā materiāla komplektu “Latvijas valsts pamati, vēsture un mūsdienas”.

Pieteikšanās, līdz 7. oktobrim reģistrējoties Okupācijas muzeja mājas lapā (saite).
Kursi ir bez maksas, dalībnieku skaits - ierobežots.


Muzeja “Ebreji Latvijā” piedāvājums skolām 2019./2020. mācību gadā

Publicēja 2019. gada 8. sept. 12:53Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 8. sept. 12:54 ]

Muzejs “Ebreji Latvijā” piedāvā: 
 • Kompetenču izglītības pieejā balstītas nodarbības muzejā 1.-12. klašu skolēniem.
 • Izbraukuma nodarbības Jūsu skolā.
 • Ekskursijas Rīgas sinagogā, interaktīvās ekskursijas Rīgas jūgendstila kvartālā, Rīgas geto teritorijā; muzeja gidu pavadība Rumbulā, Biķerniekom un citās Holokausta vietās.
 • Iespēja izvietot skolā ceļojošo izstādi “Savai valstij un savai tautai. Pauls Mincs, Latvijas valstsvīrs” ar pavadošo izglītības nodarbību.
 • Nodarbība par toleranci, piemiņu un Eiropas vērtībām angļu vai vācu valodā ar muzeja brīvprātīgo no Austrijas.

Nodarbības sākumskolai

• Mani radu raksti. Nodarbībā skolēni mācās veidot savu ciltskoku un mēģina atbildēt uz jautājumu, kas cilvēkus var vienot un šķirt, runā par cilvēku dažādību un līdzību, par draudzību un cieņu pret līdzcilvēkiem.

Nodarbības pamatskolai

• Ebreju tradīcija vēsturē un mūsdienās. Pirmā iepazīšanās ar ebreju kultūru un tradīcijām ar akcentu uz kopīgām cilvēciskajām vērtībām. 
• Atrodi muzejā! Nodarbības gaitā skolēni iepazīstas ar ebreju kultūru un vēsturi Latvijā caur dažādiem muzeja eksponātiem. Skolēniem, strādājot grupās, būs iespēja pašiem izpētīt šos eksponātus un prezentēt darba rezultātus citiem.

Nodarbības vidusskolai

• Ievērojamas ebreju personības pirmskara Latvijā. Nodarbības gaitā skolēni, izmantojot muzeja ekspozīcijā un krājumā pieejamos materiālus, iepazīsies ar izcilām personībām – ebrejiem, kas pirmskara Latvijā darbojās dažādās jomās un . Skolēniem ir iespēja pašiem izpētīt dažādus cilvēku likteņus.
• Pieminēt nedrīkst aizmirst. Nodarbības mērķis ir veicināt pārdomas par nepieciešamību pieminēt Holokausta un citu traģēdiju upurus. Nodarbības gaitā skolēni izvērtē dažādas pieminēšanas prakses, reflektē par veidiem, kā un ko ir svarīgi pieminēt. 
• Rīgas Jūgendstila stāsti. Interaktīvā pastaiga par Rīgas Jūgendstila kvartālu, izmantojot mūsdienu elektroniskās ierīces. Skolēni iepazīsies ar Rīgas kultūrvēsturisko mantojumu un ebreju vēsturi Rīgā, kā arī izcilu personību lomu pilsētas un sabiedrības attīstībā.
 

Nodarbību valoda: latviešu, krievu vai angļu. Visas nodarbības un aktivitātes, kā arī ceļojošā izstāde ir bezmaksas. Ir iespēja daļēji segt ceļa izdevumus līdz Rīgai.

Lai saskaņotu nodarbības tēmu, datumu un laiku, lūdzam rakstīt uz e-pastu info@ebrejumuzejs.lv vai zvanīt 67283484 vai 29435005. 

Izlaušanās spēle par bēgļu gaitām 1944. gadā

Publicēja 2019. gada 6. sept. 02:58Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 6. sept. 03:02 ]

Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" aicina skolēnus izmantot Latvijas skolas somas atbalstu un apmeklēt "Bēgļu gaitās". 

„Bēgļu gaitās” ir izlaušanās spēle un muzejpedagoģiska nodarbība izstādē, kas ļauj iejusties bēgšanā no Rīgas II pasaules kara beigās 1944. gada oktobrī. Spēles dalībnieku uzdevums ir atrisināt dažādus uzdevumus, lai sagādātu sev izbraukšanas atļauju un paspētu uz kuģi kādā no Kurzemes ostām. Nodarbībā dalībnieki pēta unikālus priekšmetus, kuri ir bijuši bēgļu ģimeņu koferos un kopā ar īpašniekiem izceļojuši no Latvijas 1944. gadā. Spēles, izstādes un nodarbības pamatā ir muzeja „Latvieši pasaulē” krājuma materiāli un dzīvesstāsti. 

Mērķis: izmantojot pieredzes izglītībā balstītas metodes, veicināt empātiju un rosināt skolēnus izprast bēgļu pieredzi, sasaistot Latvijas vēstures notikumus ar mūsdienu situāciju pasaulē.

Auditorija: skolēni, sākot ar 6. klasi. Skolēniem nav vajadzīgas priekšzināšanas par II pasaules kara bēgļiem.    

Pieteikšanās: pa tālruni +371 26572789 vai rakstot uz lapainfo@gmail.com.

Cena: 35 € par vienas grupas nodarbību (120 minūtes, 4-7 dalībnieki). Piedāvājums iekļauts Latvijas skolas somā.

Vairāk informācijas: http://beglugaitas.lapamuzejs.lv/, esam arī FaceBook.

Ieskatu izlaušanās spēlē un skolēnu iespaidos par nodarbībā pieredzēto var gūt šajā video https://ej.uz/skoleni-par-Beglu-gaitam.  
1-10 of 718