Jaunumi‎ > ‎

Noslēdzies konkursa "Vēsture ap mums" devītais gads

Publicēja 2010. gada 20. maijs 07:33Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2010. gada 24. maijs 13:32 ]
Sestdien, 22. maijā Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē svētkus svinēja konkursa "Vēsture ap mums" dalībnieki, viņu tuvinieki un skolotāji. Ir noslēdzies cītīgs darbs mācību gada garumā, konkursa patrons valsts prezidents Valdis Zatlers paziņoja konkursa godalgoto vietu ieguvējus.  Konkursa dalībniekus apbalvoja arī mākslinieks Jānis Anmanis, Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonds, Industriālā mantojuma fonds, Latvijas Vēstures muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs, Tautas frontes muzejs un Vēstures skolotāju biedrība.

Šī gada konkursa tēma bija „Industrializācija un industriālais mantojums Latvijā”, tai savus darbus veltījuši 123 skolēni no visas valsts. Konkursanti pētījuši gan atsevišķus savas tuvākās apkārtnes objektus (dzirnavas, rūpnīcas, tiltus, fermas, u.c.), gan dažādu rūpniecības nozaru attīstību kopumā, gan industrializācijas ietekmi uz savu dzimto vietu. Pamatā pētījumu hronoloģiskie ietvari saistīti ar 20. gadsimtu, kad industrializācijas procesi Latvijā noritēja visstraujāk. Daļa autoru vēstures avotus atraduši savos dzimtu arhīvos, stāstot par savu vecāku vai vecvecāku uzņēmējdarbību dažādās saimniecības jomās. Viņu pētījumu varoņi ir dzirnavnieki, inženieri, rūpnīcu īpašnieki, zemnieki. Iesūtītie darbi ir dažādi formas ziņā. Tika iesniegti gan tradicionāli zinātniski pētnieciskie darbi ar precīzi noformētu zinātnisko aparātu, gan dažādu industriālu būvju maketi, gan spēles, kurās var pārbaudīt skolēnu zināšanas par Latvijas vēsturi, zīmēti un līmēti plakāti, pašdarinātas interneta mājas lapas, foto albumi un filmas.

Nākamā gadā konkursa tēma būs "Attēls stāsta...". Konkursa dalībnieku uzdevums būs analizēt iepriekš nepublicētus vizuālos avotus no savu dzimtu, skolu vai vietējo muzeju arhīviem.

Vēstures skolotāju biedrība izsaka sirsnīgu pateicību konkursa dalībniekiem, viņu skolotājiem un tuviniekiem, bet īpaši - konkursa atbalstītājiem, kas padara konkursu iespējamu un ļauj piedzīvot šādus skaistus brīžus.Comments