Jaunumi‎ > ‎

Tukumā notiks 4. maija gadadienas pasākumi

Publicēja 2015. gada 23. apr. 01:08Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2015. gada 25. apr. 03:22 ]
Šogad aprit 25 gadi kopš LPSR Augstākā Padome pieņēma Latvijas valstiskās neatkarības deklarāciju. No 138 deputātiem, kuri nobalsoja „par”, četrus  bija ievēlējuši toreizējā Tukuma rajona vēlētāji. Atceroties šo vēsturisko notikumu biedrība „Vēsturiskā atmiņa” un Tukuma, Jaunpils, Engures, Kandavas novadu domes  2015. gada 29. aprīlī organizē pasākumu „1990. gada 4. maijs: Latvijas izvēle - brīvība.”

Pl. 14.00 Tukuma novada domes zālē, Talsu ielā 4 notiks dokumentālas filmas „4x4 par brīvību”  prezentācija  un pirmizrāde (režisors Olafs Okonovs). Filmas nosaukums ir simbolisks, jo Tukumā pie LTF nodaļas dibināšanas pirmsākumiem bija 4 vīri: Juris Celmiņš, Vilis Seleckis, Andris Miezītis, Andris Kristbergs. Par Latvijas neatkarību 4. maijā balsoja 4 vīri. Tie bija Juris Celmiņš, Agris Jaunkļaviņš, Pēteris Lazda un Vilis Seleckis. No toreizējā Tukuma rajona izveidoti 4 novadi – Engures, Jaunpils, Kandavas un Tukuma. Filmā šo novadu cilvēki atskatās uz neatkarības gados paveikto, uz veiksmēm un kļūdām.

Pēc filmas – pl.16.00 Tukuma bibliotēkā, Šēseles ielā 3, notiks konference1990. gada 4. maija Neatkarības deklarācijas starptautiskie un iekšpolitiskie aspekti”. Konferences darba kārtībā: 
- Rietumu un Austrumu vēsturnieku uzskati par PSRS sabrukuma cēloņiem. LU Vēstures un Filozofijas fakultātes docents, Dr.hist. Jānis Ķeruss.
- 1990. gada 18. marta LPSR Augstākās Padomes vēlēšanas un darbs LTF frakcijā. Bijušie AP deputāti, 4.maija Deklarācijas kluba biedri.
- No Tukuma rajona uz 4 novadiem. Cerētais un sasniegtais. Tukuma, Jaunpils, Engures un Kandavas novadu vadītāji.
- Diskusija „Atgūtās brīvības saule un ēnas”.

Pl. 17.30 paredzēts dokumentālās filmas „4X4 par brīvību”  papildseanss  Tukuma novada domes zālē, Talsu ielā 4.

Ieeja uz pasākumiem -  brīva. Aicināti visi interesenti, īpaši tiek gaidīti vēstures un sociālo zinību skolotāji un vecāko klašu skolēni.


Dokumentālas filmas „4X4 par brīvību” pirmizrāde Rīgā notiks 2015. gada 4. maijā pl. 16.30 Rīgā, kinoteātra Splendid Palace mazajā zālē.


Informāciju sagatavoja biedrības „Vēsturiskā atmiņa” valdes locekle Aija Miezīte.