Jaunumi‎ > ‎

Liepājā atklāta izstāde par pretošanos nacismam

Publicēja 2014. gada 1. okt. 09:38Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2014. gada 1. okt. 09:41 ]
Vācijas fonds „Baltā roze” sadarbībā ar Fridriha Eberta fondu Latvijā  Liepājas muzeja nodaļā „Liepāja okupāciju režīmos" atklāja izstādi „„Baltā roze”. Studentu pretošanās kustība Hitlera režīmam. Minhene, 1942-1943”.

Izstāde vēsta par vācu studentu un universitāšu profesoru pretošanos nacisma režīma politikai. 1942.gadā studenti un pasniedzēji organizēja pagrīdes organizāciju ar mērķi informēt Vācijas sabiedrību par totalitārā režīma zvērībām un aicināja sacelties pret nacistu ideoloģiju.

Laikā no 1942.gada jūnija līdz 1943.gada februārim tūkstošiem iedzīvotāju Vācijas dienvidu pilsētās savās pastkastītēs atrada „Baltās rozes” brošūras, kuras aicināja pretoties nacionālsociālistiskajam režīmam. Šīs brošūras slepus veidoja pieci Minhenes Universitātes studenti profesora Kurta Hūbera vadībā. Visas brošūras bija drukātas ar rakstāmmašīnu un pavairotas ar hektogrāfu. To mērķis bija informēt Vācijas pilsoņus, graut viņu aklo ticību Hitleram, pamodināt šaubas viņu sirdsapziņā un likt apzināties vāciešu vainu notiekošajā.

Pirmajā „Baltās rozes” brošūrā jaunieši rakstīja: „Nekas nav tik apkaunojoši tautai ar augsti attīstītu kultūru, kā bez ierunām ļaut sevi „pārvaldīt” vadoņu baram, kas pakļāvies bezatbildīgām un drūmām tieksmēm. Kurš gan no mums apjauš to milzīgo negodu, kas nāks pār mums un mūsu bērniem, kad klapes no acīm nokritīs un nāks gaismā visbriesmīgākie noziegumi, kas pārsniedz jebkuru saprāta mēru?”

1943.gada februārī lielākā daļa pretošanās kustības „Baltā roze” dalībnieki tika arestēti, viņiem tika piespriests nāves sods vai cietumsods. Nāves sods tika izpildīts arī profesoram Kurtam Hūberam, kurš Tautas tiesā 1943.gada 19.aprīlī teica: „Mēs nevēlamies nodzīvot savu īso dzīvi kā vergi važās sasieti, pat ne tad, ja tās būtu materiālās pārpilnības zelta važas.”

Izstāde „Baltā roze” papildina Liepājas muzeja nodaļas „Liepāja okupāciju režīmos” ekspozīciju par Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas okupācijas laiku Latvijā, par okupantu zvērībām mūsu zemē un tautas pretošanās kustību dalībnieku aktivitātēm Liepājā. Izstāde varētu būt labs palīgs, īpaši skolēniem un studentiem, lai izprastu totalitāro režīmu būtību, rašanās nosacījumus, apstākļus, ideoloģiskos paņēmienus un līdzekļus, kas ierauj daudzas valstis un tautas, pašām to negribot, postošos karos un iznīcībā. Arī šodien.

Izstāde skatāma līdz 30. decembrim Liepājas muzeja nodaļā „Liepāja okupāciju režīmos" K. Ukstiņa ielā 7/9. Ieeja bez maksas.
Sīkāka informācija Liepājas muzeja mājaslapā.