Jaunumi‎ > ‎

Pieejama 25 Baltijas ceļa stāstu publikācija

Publicēja 2014. gada 23. dec. 02:03Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2014. gada 23. dec. 02:06 ]
Noslēdzoties UNESCO Latvijas nacionālās komisijas projektam Baltijas ceļa stāsti, klajā laists Baltijas ceļam veltītu atmiņu stāstu izdevums, kurā iekļauti 25 laikam raksturīgākie stāsti. Izdevums veidots kā izziņas avots par Baltijas ceļa norisi un ir pieejams elektroniski ikvienam interesentam vietnē www.thebalticway.eu, kur glabājas arī visi projektam tiešsaistē iesniegtie Baltijas ceļa stāsti.

Stāsti no 20 valstīm tika apkopoti projekta Baltijas ceļa stāsti laikā no 2014. gada aprīļa līdz oktobrim, un to īstenoja UNESCO LNK kopā ar partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, lai veicinātu izpratni par Baltijas ceļa nozīmību, izceļot vēsturiskās akcijas laikabiedru atmiņas un darot tās pieejamas ikvienam. Atmiņas varēja ierakstīt arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ierakstu studijā, kuru 23. augustā ar saviem stāstiem atklāja Baltijas valstu premjerministri.

“Atmiņu stāstu apkopošana nebūtu iedomāja bez aktīvas mūsu sadarbības partneru iesaistes. Īpaši izceļams ir muzeju, bibliotēku, izglītības iestāžu un citu organizāciju un institūciju pienesums, piesaistot idejai cilvēkus visā Latvijā, arī Lietuvā, Igaunijā un citās valstīs,” stāsta Baiba Moļņika, UNESCO LNK ģenerālsekretāres p.i. Visā Latvijā tika rīkotas Baltijas ceļa stundas, aizvadīti stāstu vakari, semināri, konferences, ekskursijas, izstādes un citas Baltijas ceļam veltītas aktivitātes. Notika arī simboliskas sadošanās rokās, atkal vienojot vairāk nekā 15 000 cilvēku domās un izjūtās par šo mirkli pirms 25 gadiem. Kopumā Baltijas ceļa gadadienai šogad veltīti simtiem pasākumu Baltijas valstīs un to diasporās ārzemēs.

“Ar kolekcijas nodošanu muzejiem noslēdzas akcijas 25. gadadienai veltīto pasākumu kopums, taču skaistākais, manuprāt, ir vēl priekšā – ir stiprinātas starppaaudžu saites un veicināta vērtību nodošana no paaudzes paaudzē par notikumiem, kas 1989. gadā palīdzēja baltiešiem būt vienotiem ceļā uz brīvību,” uzsver Baiba Moļņika.

Šogad apritēja 25 gadi kopš Baltijas ceļa – unikālas un mierīgas masu demonstrācijas, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai veidotu 600 km garu cilvēku ķēdi caur trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības. 2009. gadā nozīmīgākie dokumenti par Baltijas ceļa organizēšanu tika iekļauti UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgi sagatavotā nominācijā „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.