Jaunumi‎ > ‎

Iznāks grāmata “Latvijas klusie varoņi. Sirdsapziņas ugunskurs”

Publicēja 2019. gada 10. jūn. 00:06Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 10. jūn. 00:10 ]
Piektdien 14. jūnijā plkst. 15:30 ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” mājvietā Cēsīs notiks lasītāju atzinīgi vērtētās grāmatas “Latvijas klusie varoņi” atkārtotā un papildinātā izdevuma “Latvijas klusie varoņi. Sirdsapziņas ugunskurs” prezentācija.

Pirmā grāmata, kas iznāca 2017. gadā, īsā laikā tika izpārdota. Tās iznākšanu gaidīja daudzi, kas bija atsaukušies grāmatas autoru Pētera Bolšaita, Agnese Lūses un Annas Žīgures, publiski izskanējušajam aicinājumam, sniegt ziņas par līdzcilvēku glābšanas gadījumiem gan padomju, gan nacistiskās okupācijas laikā. Atsaucība bija diezgan liela, par spīti tam, ka, kopš Latvijas sabiedrība piedzīvoja okupācijas traumu, aizritējuši vairāk nekā septiņdesmit gadi.


Grāmatas ievadā autori norāda: “Patiesībā šis ir tikai pirmais solis ceļā uz mērķi meklēt un atrast tādu cilvēku vārdus, ar kuriem mūsu sabiedrība var lepoties. Tas nekas, ka viņi ir dzīvojuši un darbojušies pirms vairāk kā nekā pus gadsimta. Mūsu tautai ir jāapzina un jāzina savi varoņi, jo viņu rīcība ir kā saknes Latvijas sabiedrības šodienai un nākotnei”.

Grāmatā "Latvijas klusie varoņi. Sirdsapziņas ugunskurs"  iepriekš apkoptie varoņu stāsti ir papildināti ar sešiem stāstiem no Cēsu ekspozīcijas. Tos visus vieno grāmatas pirmā izdevuma autoru paustā un otrā izdevuma līdzautorei, ekspozīcija kuratorei Elīnai Kalniņai tuvā atziņa: “Cilvēki [toreiz] neapzinājās savas rīcības lielumu. Nav zināms, ka kāds sevi būtu uzskatījis par īpašu varoni un plātījies ar to; viņi vienīgi rīkojās tā, kā lika sirdsapziņa”.

Sākotnējā grāmatas ideja pieder Liepājas ebrejam, profesoram Eduardam Andersam (Alperovičam), kuram, pateicoties paša atjautībai un līdzcilvēku atbalstam, kopā ar māti izdevās  izglābties no holokausta. Viņš gadiem ilgi nodarbojies ar ebreju glābēju pētniecību un grāmatā apkopoti vairāki viņa atklātie varonības stāsti. Eduards Anderss tāpat kā viens no grāmatas autoriem Pēteris Bolšaitis līdz šim ir nesavtīgi atbalstījuši un turpina atbalstīt ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” darbību Cēsīs.

Abas grāmatas izdotas apgāda SIA “VESTA-LK” sērijā “Laika grāmata” un to izdošanu finansiāli atbalstījis Okupācijas muzeja atbalsta fonds (Kluso varoņu fonds), Žaņa Lipkes Memoriāls un Pēteris Bolšaitis.

Iegādājoties grāmatu "Latvijas klusie varoņi. Sirdsapziņas ugunskurs", Jūs atbalstīsiet ekspozīciju "Sirdsapziņas ugunskurs". Visi ieņēmumi par pārdotajām grāmatām tiks ieskaitīti ekspozīcijas atbalsta fonda kontā kā ziedojums ekspozīcijas darbības nodrošināšanai.