Jaunumi‎ > ‎

Izstāde "Latviešu strēlnieki Nāves salā. 1916. gads" Latvijas Kara muzejā

Publicēja 2016. gada 13. apr. 02:57Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2016. gada 13. apr. 02:57 ]

2016.gada 14.aprīlī plkst. 15:00 Latvijas Kara muzejā tiks atklāta izstāde “Latviešu strēlnieki Nāves salā. 1916. gads”.

 

Ikšķiles priekštilta nocietinājumi jeb Nāves sala izveidojās 1915. gada rudenī, kad pēc straujās atkāpšanās no Kurzemes un Zemgales, Krievijas karaspēks bija spiests pārcelties uz Daugavas labo krastu un ieņemt aizsardzības pozīcijas. Daugavas kreisajā krastā iepretim Ikšķilei - nelielā pussalā – izveidojās uzbrukuma operācijām paredzēts placdarms (aptuveni 3 km garumā un 1,5 km platumā).

 

No 1916. gada aprīļa līdz septembrim Nāves salu kopā ar krievu daļām aizstāvēja 3. Kurzemes un 2. Rīgas latviešu strēlnieku bataljoni. Tieši latviešu strēlnieki placdarmu iesauca par „Nāves salu”, jo priekšā bija vācieši, aizmugurē – Daugava.

 

 

Kopumā aptuveni 3 500 abu latviešu bataljonu strēlnieki Nāves salu aizstāvēja 119 dienas. 2. Rīgas un 3. Kurzemes bataljons kopā zaudēja 167 kritušos. 449 strēlnieki pēc ievainošanas vai kontūzijas tika evakuēti.

 

 

1916. gada 8. oktobrī vācu karaspēks veica lielāko gāzu uzbrukumu Pirmā pasaules kara laikā Latvijas teritorijā. Smagi cieta 173. Kameņecas kājnieku pulka karavīri, no kuriem 240 zaudēja dzīvību, pārējie smagi saindējās. No neredzamā ienaidnieka cieta arī Ikšķiles civiliedzīvotāji, apkārtējā daba.

 

“Nekur citur visā pārējā krievu frontē nebij tik stipri nocietinātas vietas kā šeit, un nekur citur nenotika tik drausmīgas pozīciju cīņas. Tā bija vārda pilnā nozīmē mūsu pašu, latviešu Verdena.” (kara korespondents Arturs Tupiņš par Nāves salu).

 

Izstādē būs aplūkojami unikāli eksponāti:

 

Strēlnieku darināti gredzeni, Kumanta - Zeļinska gāzmaska un Nāves salas militāra karte, kas ir unikāla, tieši pateicoties izgatavošanas veidam. Tā veidota uz koka planšetes, kur iespieddarbs - militārā karte ir uzklāta uz reljefas ģipša pamatnes. Reljefkarte attēlo vācu un krievu armijas pozīcijas pie Nāves salas Ikšķiles apkārtnē 1. Pasaules kara laikā. To izgatavojusi vācu karaspēka 8. armijas štāba 18. mērnieku nodaļa. Datēta ar 1917. gada aprīli. Karte bijusi Kara muzeja īpašums jau 1920tajos gados, diemžēl nav saglabājušās ziņas, kā unikālais eksponāts ir nonācis muzeja krājumā.

 

 

Izstādes autore: Daira Jaunbērziņa, 1. pasaules kara vēstures nodaļas vēsturniece, tālr. 26192597.