Jaunumi‎ > ‎

UNESCO LNK aicina uz mantojuma izglītībai veltītu semināru

Publicēja 2017. gada 30. marts 05:35Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 30. marts 05:37 ]
Skolotājus un viņu audzēkņus aicina piedalīties mantojuma izglītībai veltītā seminārā un akcijas „Mantojuma stāsts – mans stāsts, tavs stāsts” atklāšanā, kas notiks 2017. gada 12. aprīlī plkst. 12:00 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās (Brīvības bulvārī 32, Rīgā).

Seminārs tiek rīkots akcijas „Mantojuma stāsts – mans stāsts, tavs stāsts” ietvaros, lai iepazīstinātu pedagogus un skolniekus ar akciju un iespējām tajā piedalīties. Akcijas mērķis ir mudināt skolas vecuma bērnus un jauniešus iepazīt kultūras mantojuma vērtības un rosināt viņus pastāstīt par tām saistošā veidā, izmantojot mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas. Vienlaicīgi organizatori vēlas pedagogiem sniegt metodisku atbalstu kultūras  mantojuma izglītības integrēšanai mācību saturā.

Akcijas ietvaros skolotāji un skolēni tiek aicināti doties iepazīt mantojuma vērtības - kultūras pieminekļus, vēsturiskas vietas, dažādus kultūras priekšmetus un ar tiem saistītās tradīcijas, lai izzinātu to nozīmi sabiedrības un ikviena cilvēka dzīvē un fiksētu tos fotogrāfijās. Akcijas dalībniekiem jāveido radošas fotokolāžas kā vienotu fotokompozīciju, kurās kultūras mantojuma vērtības jāsaista kopā ar paša autora fotogrāfiju (attēlā var būt redzama autora seja, roka vai kāda cita ķermeņa daļa).  Fotokolāžas jāveido apraksts par tajā redzamo kultūras mantojuma vērtību, norādot atrašanās vietu, un pamatojot, kāpēc tā autoram ir tuva un svarīga. Labākie akcijai iesniegtie darbi tiks iekļauti īpašā ceļojošajā izstādē, kā arī 2018. gada kalendārā.

Seminārā laikā tiks prezentēta akcijas ideja un uzdevums, kā arī būs iespēja noklausīties Latvijas Nacionālā vēstures muzeja darbinieku vadītas lekcijas un piedalīties ekskursijā pa muzeja pamatekspozīciju. Muzeja speciālisti skaidros, kas ir arheoloģiskais mantojums un „melnā arheoloģija”, kā arī to, ko ikviens var darīt, lai iepazītu kultūras mantojumu un piedalītos tā aizsardzībā. Dalībnieki varēs iepazīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un piedalīties muzejpedagoģiskajās nodarbībās un izzinošos eksperimentos ar fotogrāfiju.

Seminārā piedalīties aicinām skolotājus un skolēnu grupas (maksimums 7 dalībnieki no vienas izglītības iestādes). Līdzi ieteicams ņemt fotoaparātus un/vai viedierīces, ar kurām uzņemt attēlus muzeja darbinieku vadītajos fotoeksperimentos. Dalībniekus aicinām pieteikties līdz 2017. gada 7. aprīlim, nosūtot pasākuma dalībnieku vārdus un uzvārdus un pārstāvēto izglītības iestādi un kontaktinformāciju uz programmas@unesco.lv. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā aicinām sazināties ar Ievu Švarcu (i.svarca@unesco.lv).

Pasākuma programma pielikumā.Mantojuma stāsts - mans stāsts, tavs stāsts


Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju (LNK) un UNESCO programmā „Pasaules atmiņa” iesaistītajām atmiņas institūcijām šogad atkal piedāvās atklātās lekcijas un aicinās iepazīt UNESCO dokumentārā mantojuma vērtības, kas iekļautas programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā vai Latvijas nacionālajā reģistrā.

Lekciju laikā ikviens aicināts izzināt programmas „Pasaules atmiņa” reģistros iekļautās dokumentārā mantojuma vērtības un to lomu valsts vēstures un starptautiskā tēla veidošanā. Tāpat lekciju dalībnieki varēs iepazīt atmiņas institūciju ikdienas darbu un uzzināt par aktivitātēm dokumentārā mantojuma saglabāšanas, pieejamības un atpazīstamības veicināšanā.

Atvērto lekciju cikls tiks atklāts ar semināru, kas noritēs 4. aprīlī no plkst. 12:00 līdz 15:00 Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Brīvības bulvāris 32, Rīga, 4. stāvs). Seminārs būs veltīts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” 25. gadadienai, aktuālajiem jautājumiem programmas pastāvēšanas laikā, programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajam reģistram, tā papildināšanai un tajā jau esošajai nominācijai „Tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšana Pieminekļu valdes 1924.–1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”, ko glabā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.

11. aprīlī plkst. 13:00 Latvenergo koncerna Enerģētikas muzejā (Andrejostas iela 8, Rīga) notiks lekcija par UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto nomināciju „Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija – Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.–1940.”

18. aprīlī plkst. 13:00 Latvijas Kara muzejā (Smilšu iela 20, Rīga) notiks lekcija par UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto nomināciju „Latvijas Centrālās Padomes Memorands Rīga, 1944. gada 17. marts”.

25. aprīlī plkst. 13:00 Latvijas Tautas frontes muzejā (Vecpilsētas ielā 13/15, Rīga) notiks lekcija par UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļauto nomināciju „Baltijas ceļš - cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”. Lekciju vadīs bijušais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Dainis Īvāns.

2. maijā plkst. 13:00 Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvē (Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas 3, 5. stāvs) notiks lekcija par UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļauto Dainu skapi.

Lai saņemtu apliecību par semināra un lekciju apmeklējumu, aicinām iepriekš pieteikties, rakstot uz e-pastu programmas@unesco.lv.

Lai iepazītu UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto nomināciju „Raiņa un Aspazijas savstarpējā sarakste 1894.- 1929.” aicinām apmeklēt Rakstniecības un mūzikas muzeju un Memoriālo muzeju apvienības Raiņa un Aspazijas vasarnīcu, savukārt iepazīt nomināciju „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” var Tukuma muzejā, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā, Daugavas muzejā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, Talsu novada muzejā, Latvijas Okupācijas muzejā, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā un Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā.

Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar UNESCO LNK kopš 2015. gada īsteno studiju kursu „Dokumentārā mantojuma aizsardzība”. UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” ietvaros tiek veikts svarīgs darbs, lai rosinātu apzināties pasaules dokumentārā mantojuma saglabāšanas nozīmīgumu, iepazītu nacionālā dokumentārā mantojuma dārgumus un nodrošinātu to pienācīgu saglabāšanu, izpēti un interpretāciju. Vairāk par programmu www.atmina.unesco.lv.

Vairāk informācijas:
Evija Maļkeviča
UNESCO LNK Komunikācijas un informācijas sektora vadītāja
Tālrunis: 67325109
E-pasts: e.malkevica@unesco.lv