Jaunumi‎ > ‎

Noslēdzies konkurss "Vēsture ap mums"

Publicēja 2013. gada 26. maijs 14:02Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2013. gada 1. jūl. 17:04 ]
Ar krāšņu pasākumu Melngalvju namā 25. maijā noslēdzās konkursa „Vēsture ap mums” divpadsmitā kārta.

Sižets Panorāmā 25.05.2013

Konkursa tēma šajā mācību gadā bija
  „Mācīšanās, izglītība un skolas Latvijā”; tai tika veltīti 135 darbi, kuru autori ir 165 skolēni. Konkursa darbi gan tēmu, gan izpildījuma ziņā bija daudzveidīgi. Skolēni par saviem izpētes darbu varoņiem bija izvēlējušies gan ilggadējus skolotājus, gan simtgadīgas skolu ēkas, gan aktuālas mūsdienu skolu aktivitātes. Tika pētītas izglītības attīstības tendences  Latvijā vairāku gadsimtu garumā, godinot E.Glika veikumu izglītībā, jaunlatviešu centienus, K. Ulmaņa atbalstu skolu attīstībā. Daudzi skolēni salīdzināja savas un savu vecāku un vecvecāku skolas gaitas, mācību grāmatas, pat skolas formas.  Arī darbu formu ziņā bija vērojama daudzveidība: sākot ar nopietniem zinātniskiem pētījumiem līdz filmām, to scenārijiem, prezentācijām, novelēm, maketiem, plakātiem, albumiem, spēlēm.

Konkursa noslēgums daudziem konkursa dalībniekiem pārvērtās par neaizmirstamiem svētkiem, pateicoties Valsts prezidenta Andra Bērziņa ielūgumam uz sarīkojumu Melngalvju namā, kurā vairums skolēnu bija pirmo reizi. Prezidenta kancelejas darbinieki ne tikai sagaidīja dalībniekus un rūpējās par viņu labsajūtu, bet bija sarūpējuši arī cienastu un ekskursiju Rīgas Mākslas telpā.

Konkursa sekmīga norise nebūtu iespējama bez daudzu institūciju atbalsta.
Valsts izglītības satura centrs nodrošināja finansējumu konkursa  koordinatoru un žūrijas darba apmaksai.  Pateicoties Montreālas Latviešu Centra ziedojumam, bija iespējams apmaksāt ceļa izdevumus visiem konkursa finālistiem, izgatavot piemiņas veltes visiem konkursa dalībniekiem un nodrukāt diplomus. Naudas balvas konkursa uzvarētājiem sarūpēja Latvijas izglītības fonds, tās konkursa noslēgumā uzvarētājiem  pasniedza fonda valdes priekšsēdētājs Ilgvars Forands, savukārt pārējiem finālistiem naudas balvas nodrošināja Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras atbalsta fonds. Tieši pateicoties fonda priekšsēdētājas Mirdzas Stirnas nenogurdināmi enerģiskajai darbībai un konkursa balvu sponsoru meklēšanai, visi konkursa dalībnieki saņēma dažādas balvas, galvenokārt grāmatas. Šie sponsori bija A. Grūtups, I. Strautiņš, izdevniecības „Madris”, „Atēna” un „Jumava”. Ar Mirdzas Stirnas 
starpniecību konkursa dalībnieki balvā saņēma mākslinieka Jāņa Anmaņa gleznu reprodukcijas. Ilggadēji konkursa atbalstītāji ir vairāki Latvijas muzeji: Latvijas Nacionālais vēstures muzejsTautas  frontes muzejs un Latvijas Okupācijas muzejs, kas ne tikai piešķīra balvas, bet arī laipni atļāva izmantot savas telpas. Informatīvo atbalstu un balvas konkursa dalībniekiem nodrošināja laikraksts „Latvijas avīze”; īpaši pateicamies par konkursa atspoguļošanu un popularizēšanu laikrakstā.  Mācību centrs ”Miranda M” apbalvoja vienu no konkursa dalībniekiem ar bezmaksas ceļazīmi uz Mirandas nometņu organizēto Viduslaiku nometni. Vērtīgas grāmatas konkursa dalībniekiem dāvinājs apgāds "Dienas grāmata", bet izdevniecība ”Zvaigzne ABC” apbalvoja pirmās vietas ieguvējus. Visiem  skolotājiem, kuri konsultēja konkursa dalībniekus, grāmatas par vēsturi dāvināja Latvijas Vēstures Mazās bibliotēkas fonds un biedrība „Domas spēks”, kuru noslēguma sarīkojumā pārstāvēja Aleksandrs Kiršteins.

Vēstures skolotāju biedriba pateicas par skolēnu un skolotāju atbalstu, par ieinteresētību un uzticību konkursam vairāku gadu garumā!
Ziņas par konkursu citos resursos
Raksts "Vēstures konkursā skolēni pēta gan pagātni, gan izglītošanos" laikrakstā Latvijas Avīze.
Sižets "Skolēni aizrautīgi pēta vēsturi" LTV ziņu raidījumā Panorāma.
Fotogalerija valsts prezidenta kancelejas mājas lapā.