Jaunumi‎ > ‎

Izdota Bruno Plūmes grāmata „Ceļš uz Latviju”

Publicēja 2013. gada 28. okt. 03:21Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2013. gada 28. okt. 23:41 ]
„Ārzemnieku leģions un latvieši” un „Limbažu stāsti” autoram Bruno Plūmem ir iznākusi jauna grāmata „Ceļš uz Latviju”. Grāmata tiks atvērta 1.novembrī plkst. 14.00 Limbažos Teātra mājā. 

Bruno Plūmes jaunā grāmata „Ceļš uz Latviju” tapusi sadarbībā ar biedrību „Limbažu lauvas”. Finansiāli grāmatas  izdošanu ir atbalstījis Izglītības un kultūras fonds Kanādā, arī atsevišķi cilvēki. Grāmata būs pieejama ne tikai interesentiem Latvijā, bet arī lasītājiem Kanādā un citur pasaulē. 

Limbažnieks Ilgonis Dambītis  grāmatas „Ceļš uz Latviju” priekšvārdā raksta:
Bruno Plūme "Ceļš uz Latviju" 2013
Grāmatas autors ir Limbažu novadnieks vārda pilnā nozīmē. Vācu laikā līdz ar citiem
17-gadīgajiem iesaukts vācu armijā no Limbažu Valsts Ģimnāzijas sola un, vāciešiem atkāpjoties, nonācis Vācijā.. Sekojošie dēkainie gadi ar kalpošanu divās armijās un ar diviem gūstiem ir aprakstīti citos izdevumos. Pēc Parīzē pavadītiem pāris gadiem Bruno Plūme izceļo uz Kanādu un apmetas tās lielākajā pilsētā Toronto, kur jau ir salasījusies ievērojama latviešu kolonija ar draudzēm un neskaitāmām biedrībām.

Turpmākā dzīve Bruno Plūmem sākumā ir līdzīga kā visiem izbraucējiem ar smagu darbu, veiksmēm un neveiksmēm. Tomēr arī panākumi neizpaliek. Pēc pirmajiem darbiem, mazgājot grīdas noliktavās, un pēc vairākiem gadiem apgūstot iemaņas dārgmetālu apstrādē, savus pensijas gadus Bruno sagaida kā kādas Toronto rūpnīcas vadītājs. 
Kā liels lasītājs un vēsturnieks, viņš vienmēr ir interesējies par latviešu dzīvi ārzemēs un Latvijā.
Pirmoreiz pēc kara Bruno Plūme Latvijā atgriezies kā tūrists jau 1966. gada vasarā, un pēc 1990. gada atmodas ir cieši nolēmis un atgriezies Latvijā pavisam. Sekojošos rakstos ir aprakstīti autora pirmie ceļojumi uz Rīgu, ieskaitot pieturas Pēterburgā, toreiz Ļeņingradā, un Maskavā, kā arī iespaidi par jauno atmodu Latvijā.
Pirmā grāmata, autora apkopota un sarakstīta, ir Ārzemnieku leģions un latvieši, kurā ir aprakstītas vairāk kā 200 latviešu gaitas un likteņi šajā leģendārajā ieroču vienībā. Pārceļoties uz Limbažiem un vērojot pilnīgu limbažnieku neziņu par pirmspadomju laiku dzīvi novadā, autors apkopoja un Limbažu avīzē „Auseklis” turpinājumos publicēja Limbažu stāsti, kas vēlāk tika izdoti brošūrā un vēl vēlāk grāmatā līdz ar citu novadnieku atmiņām.
Par šo grāmatu un tās saturu atzinīgi izteikušies Marģers Vestermanis, toreiz Ebreju muzeja Latvijā vadītājs, un vēsturnieks Andrievs Ezergailis.
Sadarbojoties ar Austrālijā dzīvojošo Edvīnu Bārdu, Bruno Plūme ir rediģējis un izdevis Edvīna Bārdas grāmatu Atmiņas par Rumbiņu Bārdām. Viņš ir rediģējis un publicējis arī 700 eksemplāru lielā metienā Es karāi… - E. Bārdas atmiņas par Latviešu leģiona 15. divīzijas 1. sanitārās rotas gaitām Pomerānijā un Vācijā.
Tagad šo atmiņu autors ir pārsniedzis 86 gadu vecuma slieksni, un viņa vēlme ir piedalīties 16. marta gājienā uz Brīvības pieminekli kā pēdējam oriģinālam leģionāram. Līdz šim viņš personīgu iebildumu dēļ tur nekad nav piedalījies.

Informāciju sagatavoja biedrība Limbažu lauvas, t.26405569.