Jaunumi‎ > ‎

Ceturto reizi notiks Baltijas eksperimentālās arheoloģijas un seno tehnoloģiju vasaras skola

Publicēja 2019. gada 8. jūl. 02:20Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2019. gada 8. jūl. 02:32 ]
Šogad no 15. līdz 21. jūlijam Rīgā, Lucavsalā norisināsies Baltijas eksperimentālās arheoloģijas un seno tehnoloģiju vasaras skola. Šis projekts aizsācies 2013. gadā kā aizvēstures prasmju atdzīvināšanas projekts, kas toreiz notika sadarbojoties LU Vēstures un filozofijas fakultātes arheoloģijas studentiem un LU Humanitāro zinātņu antropoloģijas studiju programmas studentiem, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju.

Lai gan tieši aizvēsture ir visilgākais vēsture posms, skolu programmās tai vienmēr tiek veltīts vismazākais stundu apjoms, liekot uzsvaru galvenokārt uz 20. gs. politiskās vēstures norisēm. Līdz ar to sabiedrībā veidojas nepilnīgs, fragmentēts un stereotipisks priekšstats par senākajiem vēstures posmiem.

Nedēļu ilgais pasākums ir atvērts ikvienam interesentam. Pēdējos gados to organizē biedrība Latvijas Arheoklubs (https://www.facebook.com/latvijas.arheoklubs/)

Baltijas eksperimentālās arheoloģijas vasaras skolas ietvaros katru dienu norisināsies dažādas lekcijas, meistarklases un darbnīcas.

Šī gada vasaras skolas ietvaros notiks

- aizvēsturiskās keramikas gatavošanas meistarklase (vad. māksliniece Eva Liepiņa),
- uguns ieguves nodarbība (vad. vēsturnieks Atis Artmanis), 
- lekcija par audumu vēsturi Latvijas teritorijā (vad. LNVM pētniece Irita Žeiere),
- darbs ar vertikālajiem aužamajiem stāviem (tekstilmāksliniece Līva Kaprāle),
- dzelzs apstrādes kurss (vad. vēsturnieks Aivars Siliņš),
- seno ziepju izgatavošanas pamati (vad. Māra Kalniņa un Daija Līdaka),
- krama apstrādes un bronzas liešanas kurss ar bronzas laikmeta priekšmetu repliku gatavošanu, tai skaitā projekta “Skolas soma” ietvaros kā arī lekcija par eksperimentālo arheoloģiju (vad. arheologs Artūrs Tomsons, LNVM, EXARC),
- adatas pinuma apguves nodarbība (vad. folkloriste Liene Kņaze),
- āra dzīves pamati (vad. Paulīna Latsone no Latvijas skautu un gaidu apvienības),
- seno distances ieroču (šaujamloks, linga u.c.) iepazīšanas kurss (vad.biologs Ivo Dinsbergs),  
- akmens laikmeta zvejas tīklu gatavošanas meistarklase (vad. aizvēstures interpretētāja Lucia Ros (EXARC) no apvienības Prehistory Alive Worldwide (Nīderlande)). 

Skolā uzsvars tiek likts uz individuālās pieredzes nozīmi, patstāvīgo domāšanu un aktīvu praktisku līdzdalību.

Noderīga informācija

Pieteikšanās rakstot uz epastu: arheo.vasarasskola@gmail.com, dalība par ziedojumiem.
Pasākumu kalendārs visām dienām no 15. līdz 21.07.: https://www.facebook.com/pg/eksp.arh.vasaras.skola/events

Informācija par iepriekšējām Vasaras skolām


*EXARC ir starptautiska eksperimentālajai arheoloģijai, aizvēstures muzejparkiem, senajām tehnoloģijām un dzīvajai vēstures interpretācijai veltīta organizācija, kas apvieno gan institucionālos, gan individuālos biedrus visā pasaulē.

* Latvijas Arheoklubs ir biedrība (dib. 2015. g.), kura apvieno senākās vēstures interesentus. Kopš 2016. gada Latvijas Arheoklubs no Rīgas pašvaldības nomā nelielu teritoriju Lucavsalā, kur ne tikai audzē senos augus, bet arī rīko izglītojošas aktivitātes.

*Eksperimentālā arheoloģija ir arheoloģijas nozare, kuras mērķis ir iegūt informāciju izrakumos atrastā arheoloģiskā materiāla labākai interpretācijai.