Jaunumi‎ > ‎

Evelīna Balode par kursiem „Malta’s Prehistoric Past”

Publicēja 2010. gada 24. okt. 08:30Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2010. gada 24. okt. 11:52 ]
Piedāvājam Daugavpils mākslas vidusskolas „Saules skola” vēstures, kulturoloģijas, mākslas vēstures skolotājas Evelīnas Balodes atsauksmi par 2010. g. oktobrī apmeklētajiem kultūrvēsturiskajiem kursiem „Malta’s Prehistoric Past” Valetā, Maltā.

Pateicoties Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas Comenius apakšprogrammas atbalstam no 1.10.2010. līdz 7.10.2010. apmeklēju „Sans Frontiers Europe” rīkotos kursus Valletā, Maltā.

Aktivitātes „Maltas aizvēsture” galvenā ideja - iepazīstināt ar Maltas aizvēstures mantojumu: arheoloģiskajos izrakumos atrastajām lietām (keramikas izstrādājumiem, darbarīkiem, skulptūru) un tempļu arhitektūru. Vairāk kā 7 tūkstošus gadu seno Maltas vēsturi, protams, jāiepazīst autentiskajā vidē nevis mācību auditorijā, tādēļ rīkotāji visas aktivitātes bija saplānojuši objektos - muzejos, tempļos, alās, arheoloģisko izrakumu vietās.

Katrai kursu dienai bija sava tēma, kas ietvēra gan teorētiskās zināšanas, gan praktisko darbošanos ekskursiju objektos.

Arheoloģijas muzejs Valletā izceļas ar savu pārdomāto eksponātu izvietojumu, uzskatāmību, zinātniski populāro pieeju, kas saprotama arī ar vēsturi nesaistītiem apmeklētājiem. Tālo aizvēstures atklājumu (gan tempļu, gan atradumu) izvietošana uz laika ass ir metodoloģiski pārliecinoša. Muzejā uzzinātās specifiskās aizvēstures detaļas, jaunumi, versijas vēlāk tika apskatītas reālajā vidē. Muzejā glabājas tieši populārāko atradumu oriģināli, savukārt, objektos to kopijas (lai pasargātu no bojājumiem vides ietekmes rezultātā).

Ħal-Saflieni Hypogeum (objektu nosaukumus lietoju oriģinālajā rakstībā, jo latviešu valodā nav vienota, pielāgota varianta) - senākā pasaulē aizvēstures pazemes tempļa (apt. 3300 g. p. m. ē.) apmeklējums Paolas pilsētiņā, nepārprotami, bija iespaidīgākais notikums. Apmeklējumi šajā UNESCO pasaules kultūras mantojuma objektā ir stingri limitēti: 10 cilvēki stundā (tik ilga ir apmeklējuma programma) un ne vairāk kā 40-80 cilvēki dienā (lai ar savu klātbūtni nenodarītu ļaunumu freskām, mikroklimatam). Šis templis ir salīdzinoši „jauns” objekts, kas atklāts 20. gs. sākumā, izpētīts un atklāts pēc restaurācijas tikai 1996. gadā. Fotogrāfēt šajā objektā ir liegts, tādēļ jāizmanto nopērkamos izdevumus, interneta materiālus. Interesanta ir šī tempļa mātišķuma kulta, Vidusjūras reģiona orākula versija, kā arī atradumi, it sevišķi, noslēpumainā „Dusošā sieviete”, drukna aizvēstures „Venēriņas” maltiskā versija. Ļoti vērtīga ir modernās tehnikas (audiovizuālo efektu, sakaru tehnikas) izmantošana šajā templī, kas it kā „atdzīvina” pagātnes notikumus (piemēram, telpu rezonanses efektu), noteikti ieinteresē ne tikai vēstures pētniekus. Diemžēl, šī tempļa apmeklējums jāplāno vairākus mēnešu uz priekšu, jo ierobežotā apmeklētāju skaita dēļ, tas ir „elitārs” vēstures objekts.

Għar Dalam -“tumsas alas” apmeklējums pārsteidza ar savu iespaidīgo ģeoloģisko veidolu, daudzveidību un apmēriem. Tieši šeit tika atrastas senākās cilvēka darbības pēdas, izmirušo un īpatno dzīvnieku kauli. Interesanti bija novērot un uzzināt, par Maltas kā agrākā kontinenta(kas savienots ar Sicīliju) ģeoloģisko evolūciju, specifiskas dzīvnieku valsts (mazāku dzīvnieku sugu) veidošanos, dabas kataklizmu vēstures pēdas. Blakus alai izvietotais muzejs ir kā apliecinājums vēstures pētnieku entuziasmam, jo finansējumu ne vienmēr bija iespēja iegūt pietiekošā apmērā. Diemžēl, zināms, arī par daudzu eksponātu izzagšanu un vandāļu postījumiem Maltas aizvēstures objektos.

Ġgantija templis (datēts ar 3600 g. p. m. ē.) Maltas otrā lielākajā salā Goco (Gozo), kā daudzi citi Maltas aizvēstures objekti, arī iekļauts UNESCO pasaules kultūras mantojumu sarakstā. Plānojumā saskatāms gan tipiskais Maltas tempļiem āboliņa lapiņas shematiskais tēls (vai sievietes figūra?)gan 2 šādu vienību- ģimenes koptēls.

Tarxien Megalithic templis (3150 g.p.m.ē.) tika atklāts tikai 20.gs.sākumā,galvenokārt ievērojams ar saviem reljefiem akmenī (attēloti dzīvnieki un augi regulārās rindās) un skaidro ieiejas konstrukciju krāvumu dolmēnu veidā.

Misrah Ghar il-Kbir-neviennozīmīgi vērtējams objekts, lauks ar dziļām cilvēku atstātām “pēdām” akmenī. Oficiālā versija, ka rievas akmenī veidojušās no akmeņlauztuvēm vedot akmens blokus (apt.2000 g.p.m.ē.). Tā kā tuvumā atrodas dažādas alas,apbedījumu vietas pazemē, šī būs arheoloģisko izrakumu vieta nākotnē.

Arābu kundzības laikā celtās, cieši pieguļošās viena otrai, pilsētiņas Mdina un Rabata ievērojamas ar romiešu laiku apbedījumiem, katakombām. Lai arī kristietības pakāpeniskas uzvaras gājiena rezultātā pagāniskās kultūras mantojums tika piemirsts, taču tradīciju pārmantojamība acīmredzama- līdzīgi veidotas akmenī cirstās vairāku līmeņu katakombas, upurēšanas telpu izvietojums,akmens apstrāde un tm..Īpaši akcentējama par leģendu kļuvusī Svētā Pāvila apmešanās vieta. Pēc tradīcijas, vētrā ciešot kuģa katastrofu, Pāvils 3 mēnešus pavadījis Maltā, (apt.60 g.m.ē.), alā, virs kuras tagad uzcelta grezna baznīca.

Akmens ieguves muzejs (The Limestone Heritage) – lielisks piemērs, kā muzejā var darboties skolotājs ar audzēkņiem: ir darbnīcas (ar strādājošiem akmeņkaļiem) piemērotas dažādiem prasmju līmeņiem, aizraujošas interaktīvas ekspozīcijas, audiogids vairākās valodās, kinoteātris ar interesantu vizuālo materiālu, akmeņieguvēju tradicionālo ēdienu kafejnīca, neliels dārzs, akmens suvenīru veikaliņš. Pats muzejs izveidots bijušajā akmeņieguves vietā, kur tagad izveidots ne tikai muzejs, bet arī augļu koku dārzs un neliels zoodārzs.

Papildus programmai tika iekļauts Vējdzirnavu muzejs (Ta’ kola Windmill museum), kurā aplūkojams maltiešu dzīvesveids līdz moderno tehnoloģiju ienākšanai (etnogrāfisks mājoklis).

Valletā apmeklējām grezno barokālo Sv.Jāņa katedrāli, ar maltiešu lepnumu-pasaulslavenā baroka glezniecības aizsācēja Karavadžo gleznu „Sv.Jāņa galvas nociršana” katedrāles muzejā, kapelā. Turpat izstādīta arī cita Karavadžo glezna „Sv.Hieronīms” un ekspozīcija par šo pretrunīgo mākslinieku. Katedrāles rotājums-akmenī cirstās sarežģītās zīmes, augu motīvi, noklāj sienas un griestus, bet grīdu rotā mozaīkas ritmi, akcentējot ievērojamu personu apbedījumu vietas.

Iepriecināja programmā neparedzēto daudzo kultūrainavu un dabas objektu apmeklēšana, Valletas ieliņas (ar neparastajiem maltiešu balkoniņiem, durvju rokturiem, sakrālo skulptūru ielu stūros) un parki (piemēram,Barakas dārzs), mazpilsētiņas ar zemnieku un zvejnieku tirdziņiem, veikaliņiem.

Katoliskā Malta, protams, ievērojama ar savām greznajām baznīcām. Lieliska vēlā klasicisma paraugs (franču mantojums)- leģendārā Rotonda- Sv.Marijas baznīca, Mostā, kas ir trešā lielākā pēc kupola izmēriem baznīca Eiropā un glabā mīklaini nesprāgušo II Pasaules kara laikā iekritušo aviācijas bumbu.

Tā kā strādāju profesionālā vidusskolā pasniedzu daudzus specifiskus, salīdzinoši šauras jomas priekšmetus (arhitektūras vēsture, stilu mācība, mākslas vēsture), ir nepieciešamība regulāri papildināt kvalifikāciju ar aktualitātēm kultūrpētniecības jomā. Apmeklētie kursi ar individuālās pašiniciatīvas iespējām pilnībā atbilda manai pedagoģiskās darbības specifikai.

Apzinos, ka ne visu no redzētā ir iespējams iekļaut mācību programmā pastāvošā LR izglītības standarta ietvaros. Tomēr, pedagogam jābūt kompetentam un nepārtraukti jāpilnveidojas, šāda aktivitāte ārpus savas valsts, kādā citā ES valstī, ir lielisks pedagogu konkurentspējas paaugstināšanu veicinošs elements.

Tā bija lieliska iespēja papildināt savas svešvalodu (angļu valodas) zināšanas profesionālā jomā. Kā arī tā bija tieša iespēja uzzināt par tendencēm izglītība citās ES valstīs, nodibināt jaunus kontaktus, pārstāvēt savu valsti un jauki pavadīt laiku mācoties. Iegūts bagātīgs pašautorības fotomateriāls, ko varu izmantot veidojot slaidus savos specifiskajos pasniedzamajos mācību priekšmetos.

Laiks, ko pavadīju Maltā tika saplānots ļoti precīzi, lai arī varētu iepazīt jomas, kas nav iekļautas aktivitātes programmā-mākslas muzeja apmeklējums, baznīcu (sakrālās) mākslas iepazīšana, Valletas cietokšņa apmeklējums, ar Maltas ordeni saistīto objektu apmeklējums; arābu, angļu un franču mantojuma objekti, viesošanās maltiešu ģimenē un tml.. Tādejādi šādas aktivitātes apmeklējums nodrošina iepazīšanos ne tikai oficiālo, aktivitātes programmā noteikto jomu, bet arī sniedz visplašāko priekšstatu par valsti.

Par publikācijas saturu atbildīgs ir tikai autors, tas neatspoguļo Eiropas Komisijas, LR Valsts izglītības attīstības aģentūras vai VSB viedokli.
Comments