Jaunumi‎ > ‎

Iznākusi grāmata "Pēdējais karš: Traumas komunikācija"

Publicēja 2011. gada 10. febr. 13:24Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2011. gada 11. febr. 01:11 ]
Iznākusi un elektroniski pieejama jauna grāmata - "Pēdējais karš: Traumas komunikācija". Rakstu krājums iznācis valsts programmas "Nacionālā identitāte" projekta "Latvijas sociālā atmiņa un identitāte" ietvaros.

Grāmatā "Pēdējais karš: Traumas komunikācija" apkopoti projektā "Latvijas sociālā atmiņa un identitāte" 2010.gadā veiktie individuālie pētījumi. Rakstu autori - Laura Ardava, Didzis Bērziņš, Mārtiņš Kaprāns, Aigars Lazdiņš, Klinta Ločmele, Uldis Neiburgs, Aija Rozenšteine, Anta Rugāte, Olga Procevska, Gita Siliņa, Laura Uzule, Vita Zelče un Kaspars Zellis.

Grāmatas uzmanības centrā mūsdienu Latvijai un tās iedzīvotājiem tik aktuālā un vienlaikus ilgstoši 'neārstēta' kultūras trauma, kuru radījusi Latvijas valstiskuma zaudēšana, Otrais pasaules karš, dzīve totalitārismā, tā morāle, ilgstošā klusēšana par pāridarījumiem, pašu izvēlētā vai situācijas uzspiestā līdzdalība okupācijas varu noziegumos, kā arī to vērošana, neizsakot protestu un nosodījumu. Daudzas totalitārisma iedibinātās dzīves prakses turpinās arī mūsdienu Latvijā, neļaujot valstij un tās iedzīvotājiem atgūt rīcībspēju, vadības un konstruktīvu lēmumu pieņemšanas prasmi un pašcieņu. Šajā krājumā publicētajos rakstos tiek arī jautāts, kā pagātnes radītā kultūras trauma ir ietekmējusi Latvijas iedzīvotāju kolektīvo atmiņu un identitāti. Pētījumu autori analizē dažādus traumatiskos nospiedumus Latvijas iedzīvotāju identitātē: valstiskuma zaudēšanu, holokaustu, Latvijas vēstures konstrukciju nacistiskās okupācijas periodā, pretošanās kustību, Latgales nacionālos partizānus un staļiniskās deportācijas. Vairāki pētījumi veltīti kultūras notikumu – grāmatu, spēlfilmu un teātra izrāžu – lomai mūsdienu sociālās atmiņas veidošanā un funkcionēšanā.

Labā izšķirtspējā grāmata lasāma LNB digitālās bibliotēkas repozitārijā ACADEMIA: http://academia.lndb.lv/xmlui/handle/123456789/5

Comments