Jaunumi‎ > ‎

Aicina piedalīties starptautiskā forumā „Kad dzimst vēsture?”

Publicēja 2013. gada 23. okt. 03:43Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2013. gada 23. okt. 03:46 ]
Nodibinājums „Rīga 2014” aicina pieteikties dalībai starptautiskā forumā par tematu „Kad dzimst vēsture?”. Tas norisināsies 12. novembrī kinoteātra „Splendid Palace” telpās un būs veltīts cilvēces domas un varas attiecību paradigmas maiņai, ko Eiropā aizsāka Pirmais pasaules karš.

Tieši Pirmais pasaules karš iezīmēja būtisku pagrieziena punktu visās līdzšinējās dzīves sfērās, tostarp ekonomikā, arhitektūrā, mākslās un zinātnes sasniegumos. Foruma nosaukums ir „Pagrieziena punkts – pirms un pēc Pirmā pasaules kara, vēsture un mūsdienas. Latvija un Eiropa”.

Teju simts gadus pēc notikumiem, kas aizsāka Pirmo pasaules karu, dažādās valstīs, domātāju klubos un nevalstiskajās organizācijās tiek gatavotas plaša mēroga programmas, kas cenšas atkal no jauna izzināt kara cēloņus, kopsakarības un seku ilgtermiņa iespaidu. Valstu robežas un to mainība, varas ietekmes pārdale, baisā kara tehnoloģiju laboratorija uz cilvēku un visbeidzot – cilvēka prāta un gara atbilde uz šo grandiozo vēstures pagriezienu.

Rīga 2014 publicitātes foto. Stiftung Deutsche Kinemathek
Rīga kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta trešajā starptautiskajā forumā, kas šogad norisināsies 12. novembrī, diskutēs par šiem jautājumiem, iezīmējot vienu no 2014. gada programmas tematiskajām līnijām „Brīvības iela”. Tādējādi ikviens tiek aicināts domāt par cilvēka iekšējo brīvību, tās simboliskajām attiecībām un spēli starp varu un cilvēku, kas ir arī Rīgas centrālās ielas – Brīvības ielas – spoguļattēls, 20. gadsimta varu peripetijām un cilvēku likteņiem.

Starptautiskajā forumā ar priekšlasījumiem uzstāsies izcili Eiropas un Latvijas vēsturnieki, politologi, mākslas un literatūras zinātnieki. Forumā piedalīsies vācu literatūrzinātnieks, prof. Tomass Ancs (Thomas Anz) no Mārburgas Universitātes, britu militārais vēsturnieks Makss Arturs (Max Arthur), Vācijas Cepelīna muzeja direktore Dr. Urzula Cellere (Ursul Zeller), Turku Universitātes Baltijas jūras reģiona studiju centra vadītājs Marku Jokisipile (Markku Jokisipilä), Berlīnes Mākslas akadēmijas viceprezidente Nele Hertlinga (Nele Hertling), politoloģe prof. Žaneta Ozoliņa, prof. Dr. phil. Daina Teters, Dr. hist. Ineta Lipša, asoc. prof. Sergejs Kruks, Dr. h. c. Imants Lancmanis, Dr. hist. Ēriks Jēkabsons, Mg. art Rihards Pētersons, kā arī nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle un „Rīga 2014” Mākslinieciskās padomes un tematiskās līnijas „Brīvības iela” kurators Gints Grūbe. 
 
Reģistrēšanās dalībai forumā līdz 7. novembrim, zvanot pa tālr.: 67043639 vai rakstot uz e-pastu riga2014@riga2014.org. Ieeja forumā – bez maksas. Foruma darba valoda būs latviešu, angļu un vācu (tiks nodrošināts tulkojums latviešu valodā), tas būs skatāms arī tiešraidē kultūras portālā „Rīga 2014”.

Ziņu sagatavoja
mob.t. +371 26673055
tālr. +371 67043639