Jaunumi‎ > ‎

Latvijas Radio 1 raidījumu cikls par mītiem Latvijas vēstures interpretācijā

Publicēja 2012. gada 2. maijs 12:14Vēstures skolotāju biedrība   [ atjaunināts 2012. gada 2. maijs 12:21 ]
Dziesmotā senatnē, krīvukrīvu vadīti, mēs nācām šai zemē lai dzīvotu brīvi un laimīgi. Bet tad aizmigām septiņsimt gadu miegā, un kamēr gulējām, sveši kungi, protama lieta, rīkojās ar mums pēc patikas. Labi, ka nāca Merķelis, pamodināja jaunlatviešus, un tie – mūs pārējos. Un tā nu ar kaujas saucieniem uz lūpām mēs, mūžības skarti, gājām pretī nākotnei!

 

Raidījumā „Šīs dienas acīm” cikls „Reiz latvietis…” - katra mēneša pēdējā svētdienā plkst. 15 05 un 21 05 radio žurnālists Eduards Liniņš sarunājās ar ievērojamākajiem mūsu valsts vēsturniekiem, filologiem u.c. zinātniekiem par Latvijas vēstures mītiem, atklājot tajos patiesības kodolu un izdomas aizrautību.

 Mīti par vēsturi ir nepieciešama katras nācijas pašapziņas sastāvdaļa, bet tikpat nepieciešami mūsdienu sabiedrībai ir apzināties tos kā mītus, kuru ģenēzei ir savi vēsturiski priekšnoteikumi un savas specifiskas attiecības ar vēstures realitāti. Mīta un realitātes identificēšana (sevišķi gadījumos, kad mīta priekšstati pārklājas ar politiski aktuāliem jautājumiem) var izraisīt nevēlamas nobīdes sabiedrības politiskajā apziņā un, atsevišķos gadījumos, arī konkrētas politiskas sekas. Tāpēc ir ļoti svarīgi analizēt vēstures mītus gan to tapšanas, gan šodienas funkcionēšanas aspektā, sastatot ar vēstures zinātnes atziņām, šķirot folkloras un daiļliteratūras elementus no vēstures faktiem. Šim uzdevumam kalpos raidījumu cikls „Reiz latvietis …” un tā rezultātā veidojamā grāmata. Attieksmē pret vēstures mītiem cikla autors vēlas būt objektīvs no jebkura viedokļa – cikls nav iecerēts tikai un vienīgi kā mītu atmaskošana, atklājot „melus”. Allaž jānovērtē mīta pozitīvā funkcija nācijas apziņas veidošanā pagātnē un šodien.

 

Raidījumu ierakstus var klausīties internetā:

 

http://www.latvijasradio.lv/program/1/2012/index.htm

Comments