Jaunumi‎ > ‎

Lekciju cikls Žaņa Lipkes memoriālā

Publicēja 2015. gada 27. aug. 00:55Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2015. gada 3. sept. 03:29 ]

Žaņa Lipkes memoriālā 10. septembrī plkst. 18:00 atklās lekciju ciklu “Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā”

Lekciju ideja ir radusies, reaģējot uz Latvijā un Eiropā pieaugošo neiecietību, naidu un aizspriedumu plūsmu pret dažādu kultūru, tautību un reliģiju cilvēkiem. Ksenofobija piepilda arī Latvijas publisko telpu, ienāk mediju saturā, draud pārtapt par Latvijas sabiedrības ikdienu un dominējošo reakciju uz globalizācijas izraisītiem izaicinājumiem.

Vasaras mēnešos aktualizējies jautājums par bēgļu uzņemšanu Latvijā ir parādījis, cik trausla ir robeža starp aizspriedumu un atklātu naidu, kura pamatā ir senas fobijas un radikālas ideoloģijas - rasisms, antisemītisms, islamofobija, homofobija un vairākas citas. Fobijas nav zudušas. Citādais joprojām tiek uztverts kā ienaidnieks, radikālisms kļūst aizvien populārāks, veicinot pilsonisko brīvību un cilvēktiesību sarukumu.

Lekciju ciklu 10. septembrī plkst. 18:00 atklās Dr. Olgas Procevskas lekcija Padomju migrantu “plūdi”, Sīrijas bēgļu “sērga” un dehumanizācijas metaforas šodienas Latvijā. Lekcijā komunikācijas pētniece aprakstīs metaforu lietojuma ideoloģiskos piemērus, kā arī analizēs "svešo" metaforizāciju Latvijas mediju telpā no 1980. gadiem līdz mūsdienām.

Līdz 2015. gada beigām ir paredzētas astoņas lekcijas, kuras lasīs Latvijā pazīstami, sabiedriski aktīvi zinātnieki, mediju eksperti un pasniedzēji: Kaspars Zellis, Martiņš Kaprāns, Ineta Lipša, Ivars Ījabs, Valdis Tēraudkalns, Pauls Daija un Deniss Hanovs. Lekcijas būs bezmaksas. Pasākumi notiks latviešu valodā. Lekciju ciklu atbalsta ASV vēstniecība Latvijā, Konrāda Adenauera fonda Latvijas birojs un žurnāls Punctum. 

Lekciju saraksts un datumi pieejami Žaņa Lipkes memoriāla mājas lapā www.lipke.lv Tuvākās lekcijas:

  • 10. septembrī  “Padomju migrantu “plūdi”, Sīrijas bēgļu “sērga” un dehumanizācijas metaforas šodienas Latvijā.”
    Lektore Dr. Olga Procevska
    .
  • 17. septembrī “Rasisms Eiropā un Latvijā, vēsturiskā perspektīva.” Lektors: Dr. Kaspars Zellis.
  • 1. oktobrī “Kam no zaļās krāsas bail? Islamofobija mūsdienu Latvijā.” Lektors: Prof. Dr.Valdis Tēraudkalns.
  • 15. oktobrī “Atmiņa kā šķelšanās faktors: Ukrainas gadījums.” Lektors: Dr. Mārtiņš Kaprāns.
  • 22.oktobrī “Homofobija Latvijā: avoti, paralēles, mantojums.” Lektore: Dr. Ineta Lipša.

Žaņa Lipkes memoriāls atrodas Ķīpsalā, Mazajā Balasta dambī 8.Lekciju cikls "Bīstamie sakari: Seno fobiju šodiena Latvijā" no 2015. gada 10. septembra līdz 22. oktobrim Žaņa Lipkes memoriālā.