Jaunumi‎ > ‎

Māras Andrejsones ieskats EUSTORY vasaras akadēmijā Bulgārijā

Publicēja 2010. gada 7. nov. 12:04Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2010. gada 7. nov. 12:47 ]

Turpinām iepazīstināt ar skolēnu starptautiskā radoši pētniecisko darbu konkursa "Vēsture ap mums" finālistu pieredzi.

Jau rakstījam, ka skolēni kā balvu saņem iespēju piedalīties kādā no Jaunatnes akadēmijām, kurās tiekas visu EUSTORY dalībvalstu konkursu uzvarētāji. Jaunatnes akadēmija ir nedēļu ilgs seminārs, kurā tiek pētīta kāda atsevišķa tēma. Akadēmijas dalībniekus atlasa EUSTORY pārstāvji, galvenie kritēriji: spēja komunicēt angļu vai vācu valodā, vismaz 16 gadu vecums. Šogad Latvijas skolēni piedalījās divās akadēmijās: Ginta Bērziņa un Ilmārs Pužulis no bija Šveicē, bet Māra Andrejsone 10.-17. oktobrī Bulgārijā piedalījās seminārā "Starp Rietumiem un Austrumiem - reliģiskā daudzveidība Bulgārijā".


Piedāvajam Māras viedokli par piedzīvoto.


Šis neparastais piedzīvojums, kas aizveda mani līdz Bulgārijai un sniedza ieskatu citas valsts kultūrā un reliģijā, vēl ilgi paliks manā atmiņā. Jau ielidojot Bulgārijas galvaspilsētā Sofijā, mani sagaidīja laipni smaidi un liela atsaucība no Eustory pārstāvjiem un nometnes organizatoriem, kas visas nedēļas garumā rūpējās, lai mēs, jaunieši no visas Eiropas, varētu radoši darboties, veidojot gan prezentācijas, gan intervijas ar dažādu reliģiju pārstāvjiem. Vienu no mūsu nedēļas veikumiem ir iespējams aplūkot arī virtuālā vēstures muzeja mājas lapā http://movingboundaries.org, sadaļā laboratory.

Šīs nedēļas laikā es apmeklēju dažādas svētvietas, klosteri, ka arī iepazinu bulgāru tradicionālos ēdienus un straujās dejas, kuras nav nemaz tik viegli apgūt. Mani apbūra Bulgārijas kalnainās dabas ainavas un neparastā pilsetas arhitektūra, kur gadsimtus pārdzīvojušas baznīcas un no grieķu laikiem saglabājušies amfiteātri spēj sadzīvot ar līdzās uzceltajām augstceltnēm un moderniem lielveikaliem.

Es, protams, neaizmirsīšu arī negulētās naktis, kas pavadītas viesnīcas istabiņā, spēlējot dažādas spēles un iepazīstot jauniešus no visas Eiropas. Pēc šīm jaukajām sarunām man ir sajūta, ka esmu pabijusi Dānijā, Spānijā, Itālijā, Somijā un citās valstīs. Es ieguvu ne tikai jaunus iespaidus, bet arī jaunus draugus.

Cilvēki vienmēr baidās no tā, ko nesaprot vai nepazīst, tādēļ semināra mērķis bija veicināt toleranci pret citām reliģijām un izzināt to kopāpastāvēšanas sarežģīto vēsturi. Manuprāt, mērķis ir sasniegts, jo es spēju ielūkoties pavisam citā, man iepriekš nezināmā kultūras pasaulē, kas atklāja daudz vērtīgu atziņu turpmākai dzīvei.

Paldies, Māra.

Comments