Jaunumi‎ > ‎

Okupācijas muzejā pieminēs jauniešus, kas pretojās padomju varai

Publicēja 2011. gada 8. nov. 07:19Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2011. gada 8. nov. 07:25 ]

Latvijas Okupācijas muzejs 23. novembrī aicina skolēnus uz sarīkojumu par pretošanos padomju varai.

Vai mūsdienu padsmitnieks zina, ko domāja pusaudzis tālajos četrdesmitajos, kad Latvijā beidzās karš, bet atgriezās okupācija PSRS armijas un komunistiskās partijas aktīvistu veidolā?

Ar pieaugušajiem radiem, kaimiņiem un paziņām notika daudzas mulsinošas lietas — vieni iebēga mežā, dažus nošāva, citi, turpretī, kļuva par padomju varas atbalstītajiem. Briesmu pilna dzīve bija gan pilsētās, gan laukos. Daudzu jauniešu iekšējā atbilde uz šiem satricinājumiem bija vēlme atgriezt un atjaunot valsti, kurā bija mierīgi un pārticīgi — Latvijas valsti. Skolās slepeni sāka veidoties grupas. Skolēni rakstīja skrejlapas, izkāra sarkanbaltsarkanus karogus, zīmēja informatīvos biļetenus, sadarbojās ar nacionālajiem partizāniem mežos. Dažus par to nogalināja. Daudzi samaksāja ar ilgiem gadiem padomju soda nometnēs un sabojātu veselību. Tomēr joprojām starp mums ir tie, kas pārcieta un var vēl izstāstīt, ko domāja un juta pusaudzis četrdesmitajos....

Latvijas Okupācijas muzejs 23. novembrī aicina uz sarīkojumu par jauniešu pretošanās kustību padomju varai pirmajos pēckara gados. Tas šoruden būs jau trešais muzeja sarīkojums par Latvijas pretošanās kustībām padomju periodā.

Šoreiz īpaši aicināti jaunieši! Sarīkojumā paredzēts vēsturnieces Ineses Dreimanes veidotais pārskats par jauniešu grupām un to darbību Latvijā, kas papildināts ar muzejā esošajiem materiāliem un attēliem. Sarīkojumā piedalīsies jauniešu pretošanos grupu dalībnieki. Būs iespēja uzdot jautājumus!

Pieteikties uz sarīkojumu aicinātas pamatskolu vecākās un vidusskolas klases līdz 14. novembrim pa tālruni 67229244 vai e-pastu pr.okupacijasmuzejs@omf.lv Precīzu sarīkojuma laiku noteiksim pieskaņojoties klašu iespējām ierasties muzejā!

Līga Strazda
Latvijas Okupācijas muzeja
sabiedrisko attiecību speciālisteŽurnālu Kokle izdeva 1945.gadā Alūksnes ģimnāzijā dibinātā grupa Tālavas Sili.
Šis ir pēdējais izdotais numurs pirms 1946. gada martā grupu atklāja.
Viena no arestētajām grupas dalībniecēm Inta Eglīte (1929-1947) Rīgas Centrālcietumā mira ar plaušu tuberkulozi.


Comments