Jaunumi‎ > ‎

Okupācijas muzejs ielūdz uz filmas pirmizrādi

Publicēja 2010. gada 4. nov. 08:02Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2010. gada 4. nov. 08:25 ]
Latvijas Okupācijas muzejs ielūdz Jūs uz dokumentāli muzikālās filmas „Paliec sveiks, mans mazais draugs!” pirmizrādi 2010. gada 11. novembrī Rīgā plkst. 18.00 Kongresu nama Mazajā zālē (Kr. Valdemāra ielā 5) un Rūjienā plkst. 19.00 Rūjienas kultūras namā Upes ielā 9.

Dokumentāli muzikāla filma stāsta par vienu no latviešu leģionāru dziesmām „Paliec sveiks, mans mazais draugs!”. Dziesma dziedāta kara laika bunkuros, karavīru gūstekņu nometnēs, apkūlību ballēs pēc kara, 1949.gada deportācijas nometinājumos, ģimeņu saviesīgās svinībās no tās rašanās brīža līdz mūsdienām, muzikālu ansambļu izpildījumā, kāzu ballēs un deju vakaros. Tā atskaņota kā maršs pūtēju orķestru izpildījumos, skanējusi bijušajās trimdas zemēs latviešu kopības saietos un skaņuplatēs. Laika gaitā dziesma ir mitoloģizējusies. Autortiesību aģentūra uzskata, ka šī vācu šlāgera autors ir nezināms. Daudzos aranžējumos tā minēta kā tautas melodija. Dziesma dziedāta ar dažādiem vārdiem atbilstoši autoru vajadzībām un izpratnei.

Lirisko skaņdarbu 1942. gadā Austrumu frontē komponējis karavīrs Ēvalds Siliņš, vārdus sarakstījis frontes sanitārs Ādolfs Urbans. Ādolfs Urbans pēc kara strādāja par Garkalnes 8-gadīgās skolas direktoru. 1962. gadā Ēvalds Siliņš ar izcilību beidza Latvijas PSR Konservatorijas kora diriģentu klasi. Komponista kora dziesmas dziedātas sešos Skolēnu Dziesmu svētkos. Ē. Siliņš un Ā. Urbans joprojām dzīvo mūsu vidū. Ēvalds Siliņš bija 2010.gada X Skolēnu Dziesmu un deju svētku goda virsdiriģents.

Filmas režisors Andris Feldmanis.
 
Ielūgums - pielikumā!
Ċ
Danute Grīnfelde,
2010. gada 4. nov. 08:24
Comments