Jaunumi‎ > ‎

Aicina piedalīties projektā "Pagrīdes Rīga"

Publicēja 2013. gada 12. dec. 00:21Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2013. gada 12. dec. 00:30 ]
Vai bieži apzin
āmies vēsturi, ko glabā tās sienas, kurās norit mūsu ikdienas dzīve, tie Rīgas mūri, kuriem katru dienu ejam garām? Ar nodibinājuma „Rīga 2014” atbalstu Žaņa Lipkes memoriāls izveidojis virtuālu karti www.pagridesriga.lv un aicina ikvienu tajā iezīmēt vietas Rīgā, kur, riskējot ar savu dzīvību, nāvei nolemtos slēpa drosmīgi rīdzinieki.

Pat tikai 20. gadsimtā Rīga piedzīvojusi vairākus sociālus, politiskus un militārus konfliktus, kuru laikā pilsēta kļuva par patvērumu atsevišķām cilvēku grupām, kas bija spiestas slēpties, un tas bija vienīgais veids, kā izvairīties no vajāšanām vai fiziskas iznīcināšanas. 1905. gada revolūcijas laikā, sarkanā terora laikā 1919. gadā un Otrā pasaules kara laikā tika glābti dažādo režīmu reālie vai iedomātie pretinieki: revolucionāri no cara policijas, šķiras ienaidnieki no Sarkanās Armijas, ebreji, karagūstekņi un dezertieri no nacistiem, leģionāri no padomju varas.

Virtuālā karte ir daļa no plašāka Žaņa Lipkes memoriāla 
un nodibinājuma „Rīga 2014” projekta „Pagrīdes Rīga”, kura ietveros 2014. gada rudenī tiks izveidota izstāde Žaņa Lipkes memoriālā Ķīpsalā par vajāto slēpšanās vietām Rīgā un tai pieskaņotas vēsturnieka Gustava Strengas vadītas ekskursijas pa šīm vietām.    

Sienas izstāstīt nevar, jāstāsta ir cilvēkiem. Stāstiet mums savus stāstus par vietām Rīgā, kas 20. gadsimtā kalpojušas par patvērumu vajātajiem, sniedziet savu ieguldījumu Rīgas mazzināmās un noklusētās vēstures izpētē! Dalieties ar mums jums zināmos stāstos par vajāto slēpšanos kādā Rīgas vietā, ar vēsturiskām šo vietu fotogrāfijām. Sūtiet informāciju uz info@pagridesriga.lv un tā tiks pievienota kartē.

Lea Liepiņa, 
projekta vadītāja Žaņa Lipkes memoriālā.
Tālrunis papildus informācijai ­ 26565151