Jaunumi‎ > ‎

Stūra mājā notiks lekcijas par KGB darbības mazāk apspriestiem jautājumiem

Publicēja 2016. gada 3. marts 02:27Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2016. gada 8. marts 08:29 ]
Latvijas Okupācijas muzejs aicina uz piecu lekciju ciklu par PSRS Valsts drošības komitejas (starptautiski zināmas kā KGB) darbību dažādās dzīves jomās un ietekmi uz cilvēku ikdienu. Tēmu loks skars Padomju Latvijā dzīvojušo attiecības ar tuviniekiem un kultūras darbiniekiem trimdā, KGB ietekmi uz mākslas un sporta nozarēm Latvijā, kā arī Latvijas minoritātēm.
 
Pirmā lekcija "Kultūras sakari kā KGB plakāts" notiks piektdien, 11. martā plkst. 19.00 Brīvības ielā 61, Latvijas Okupācijas muzeja izstādē Stūra māja. Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Eva Eglāja-Kristsone stāstīs par „Kultūras sakaru komitejas” pasākumiem, lai ietekmētu tautiešus ārzemēs, vāktu informāciju par viņu darbību un sekmētu tautiešu atgriešanos dzimtenē.
 
„Komiteju kultūras sakariem ar tautiešiem ārzemēs” jeb „Kultūras sakaru komiteju” 1964. gadā formāli nodibināja kā biedrību, bet faktiski tā bija LPSR Valsts drošības komitejas pilnībā pārraudzīta organizācija. 1965. gadā nodibināja tās Literatūras sekciju. Pirmo sekcijas dibinātāju vidū bija rakstnieki un dzejnieki Jānis Anerauds, Ilgonis Bērsons, Miervaldis Birze, Arvīds Grigulis, Žanis Grīva, Jānis Kalniņš, Mirdza Ķempe, Zigmunds Skujiņš, Ojārs Vācietis, Andris Vējāns, Imants Ziedonis un citi. Vēlāk tika dibinātas vēl sešas sekcijas, to dibinātāju vidū bija Raimonds Pauls, Džemma Skulme, Vija Artmane un citas slavenības. „Kultūras sakaru komitejas” sekciju pārstāvji piedalījās tās rīkotajos ārzemju braucienos.
 
Evas Eglājas-Kristsones lekcija notiks sadarbībā ar biedrību „ELJA50” (Eiropas Latviešu jaunatnes apvienību). Pēc lekcijas klātesošie varēs uzdot jautājumus un dalīties savā pieredzē. 

Lekciju cikls tiek līdzfinansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedības integrācijas programmas ietvaros.
Aicināti visi interesenti!
Ieeja bez maksas.