Jaunumi‎ > ‎

Rietumu historiogrāfijas klasika - M. Bloka "Vēstures apoloģija" pirmo reizi latviešu valodā

Publicēja 2011. gada 10. janv. 12:48Vēstures skolotāju biedrība   [ atjaunināja Danute Grīnfelde 2011. gada 4. jūl. 12:20 ]
Marks Bloks (1886-1944) ir franču vēsturnieks, viduslaiku speciālists, viens no ietekmīgās un joprojām modernās "Annāļu" skolas izveidotājiem. Būdams neapmierināts ar sava laika vēstures zinātnes rutīnu un vecmodīgumu, Bloks kopā ar domubiedriem kaismīgi tiecās reabilitēt kā vēstures zinātni, tā vēsturnieka amatu.
Rezultātā Otrā pasaules kara gados tapa "Vēstures apoloģija" – speciālistu augsti vērtēts darbs vēstures metodoloģijā un historfgrāfijā, kuru ar neatslābstošu interesi lasa jau vairāku paaudžu topošie, izskolojušies un zinātniskos grādus ieguvušie vēsturnieki, kā arī vēstures interesenti.
M. Bloka teksts ir aizraujošs, un ne mazāk krietna ir viņa biogrāfija. Otrā pasaules kara laikā nacisti izpostīja profesora bibliotēku, ebrejam Blokam tika slēgtas Sorbonnas durvis, taču patiesam vēsturnieka amata kopējam tas nebija šķērslis -viņš turpināja rakstīt, tad iesaistījās pretošanās kustībā, tika notverts un nošauts.
Nav daudz darbu, kuri pildītu profesijas rokasgrāmatas funkciju un vienlaikus būtu saistoši arī citu nozaru speciālistiem. "Vēstures apoloģija" ir viens no tiem.

Grāmata būs nopērkama janvāra beigās.    

 

Comments