Jaunumi‎ > ‎

Rīgas geto Aleksandras Beļcovas skicēs

Publicēja 2017. gada 19. okt. 03:48Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2017. gada 19. okt. 03:50 ]
Žaņa Lipkes memoriālā, Ķīpsalā no 26. oktobra līdz 8. jūlijam būs skatāma izstāde "Rīgas geto Aleksandras Beļcovas skicēs". 

Izstāde ir tapusi, pateicoties laimīgai nejaušībai - Aleksandras Beļcovas sekretērā tika atrastas skices, ko viņa radījusi, fiksējot redzēto Rīgas geto. Zīmējumi atradās ilgus gadus pēc tam, kad Aleksandras Beļcovas meita Tatjana Suta novēlējusi savu vecāku dzīvokli Latvijas Nacionālais mākslas muzejam. Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja darbinieki šīs vienreizējās vēstures liecības atklājuši, apzinot Beļcovas atstāto mantojumu. Beidzot mums ir ilgi gaidīta iespēja vienkopus apkatīt mākslinieces kara laikā zīmētās skices, ainas no Rīgas geto. 

1941. gada rudenī Rīgas geto nokļuva vairāki Beļcovas paziņas, to skaitā viņas agrākais mūzikas pasniedzējs. Beļcova nesa viņam uz geto pārtikas paciņas. Tur viņa sastapa arī paziņu – jaunu sievieti vārdā Anna – ar diviem maziem bērniem. Par to, ka Beļcovu dziļi satrieca viņu liktenis, liecina daudzie zīmējumi – nepabeigtas skices, uzmetumi - , kuros ar minimālām izmaiņām atkārtojas viena un tā pati kompozīcija: raudoša sieviete ar bērniem. Caurskatot šos atkārtojumus, tuvu 50, neviļus rodas sajūta, ka to radīšana Beļcovai kļuvusi par apsēstību, mēģinājumu pārvarēt holokausta šausmu izraisītās ciešanas. 

Izstādi veidojusi māksliniece Anna Heinrihsone, to atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Konrāda Adenauera fonds  (Konrad-Adenauer-Stiftung Nordic Countries Project) un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Pievienotās Aleksandras Beļcovas zīmējumi atrodas Sutas un Beļcovas muzeja kolekcijā. 

Žaņa Lipkes memoriāls atrodas Ķīpsalā. 
Adrese: Mazais Balasta dambis, 9. 
Tālr. 67202539