Jaunumi‎ > ‎

Lailas Pakalniņas spēlfilma AUSMA

Publicēja 2015. gada 30. nov. 08:08Danute Grīnfelde   [ atjaunināts 2015. gada 30. nov. 08:23 ]
Jau otro nedēļu Rīgā iespējams noskatīties režisores Lailas Pakalniņas spēlfilmu AUSMA.

Vēlamies ieteikt šo filmu kā ilustratīvu palīglīdzekli vēstures, kultūras un reliģijas vēstures apguves stundām vecāko klašu skolēniem (neiesakām šo filmu skatītājiem, kas jaunāki par 12 gadiem). Vēstot par fanātisma un ačgārnas politiskas iekārtas diktētu rīcību, filma, diemžēl, ir ieguvusi šausminošu aktualitāti arī pēdējo nedēļu notikumu kontekstā.

 Filma palīdzēs jūsu darbā ar skolēniem diskutēt par šādām tēmām:

  • Reliģija/ticība un totalitārisms
  • Pārprasts patriotisms

  • Izstumtā un pirmrindnieka statuss sabiedrībā

  • Sabiedrības un masu spēks un loma

  • Nodevības fenomens mūsdienu sabiedrībā

  • Groteska kā izteiksmes līdzeklis

  • Un ne mazāk svarīgi – kā ne vien skatīties, bet arī ieraudzīt filmu? u.c.

 

Rīgā filma AUSMA skatāma:

Splendid Palace - http://www.splendidpalace.lv/
                               biļete skolēniem - 3.50 EUR,  studentiem - 4.50 EUR

                                biļete sākot no 5.20 EUR, skolotājam ar vismaz 12
                                skolēnu grupu ieeja bez maksas.
                                biļete skolēniem un studentiem - 3.50 EUR

Kino Citadelē filmai arī vairāki dienas seansi, kas piemēroti kolektīvajiem apmeklējumiem.
Filmas garums - 96 min.
Ekrāna valoda - latviešu.

 Latvijas/Polijas/Igaunijas kopražojuma spēlfilma AUSMAS vēsta par vērtībās apjukušu pasauli nesenā pagātnē – padomju laikā, kad tā saucamo ideālu vārdā pieaugušie un arī bērni zaudēja orientierus. Dēls nodeva tēvu, bet tēvs – dēlu.

Diemžēl AUSMA nav filma pa pagātni, jo totalitāra režīma vēlme pārvērst cilvēkus par liela mehānisma mazām skrūvītēm aizvien vēl šķiet mūžīga – tai nav robežu ne laikā, ne telpā.

Filma AUSMA ir paškritisks skatījums uz sabiedrību, kurā dzīvi nosaka kāda politiska ideoloģija vai fanātisma izpausmes. Šī nav pozicionējama kā filma par vēsturi vai filma, kas tiecas uzrunāt tikai šauru festivālu gardēžu loku. AUSMAvistiešākajā veidā iedod rokās spoguli skatītājam, liekos izvērtēt savu laiku, savu valsti un sevi pašu.

Kompānijas HARGLA filmas ir biežs viesis gan spēlfilmu, gan dokumentālo filmu festivālu programmās un starptautiskajā arēnā tās ir ieguvušas savu atpazīstamību un sekotāju loku. Tomēr tiem, kas savulaik jau iepazinuši Lailu Pakalniņu un izveidojuši savu priekšstatu par režisores rokrakstu, AUSMA varbūt sagādās pārsteigumus ar savu dinamiku. Jo šī ir cita Laila Pakalniņa, kas iedvesmojusies no Sergeja Eizenšteina nepabeigtās filmas Tērču pļavas sižeta un radījusi savu – 2015. gada - padomju laiku pasakas variantu.

Liela loma filmas atmosfēras radīšanā ir ne vien lieliskajam poļu operatora Vojteka Starona darbam (Wojciech Staron), bet arī filmas mūzikai - Vestarda Šimkus debijai filmu komponista lomā. Un, protams, lieliskajam vadošo aktieru ansamblim - Vilim Daudziņam, Andrim Keišam, Viktoram Zborovskim (Wiktor ZborowskiPolija), Lienei Šmukstei, Rūdolfam Plēpim.

Filmas pasaules pirmizrāde notika zīmīgajā 18. novembra datumā, Black Nights filmu festivālā Tallinā, kas aizvadīs savu pirmo gadu A klases festivāla statusā (līdzās Kannu, Berlīnes, Venēcijas u.c. filmu festivāliem.). Šajā festivālā pagājušajā nedēļas nogalē filma saņēma balvu par labāko operatora darbu!!!
Nacionālā pirmizrāde notika 23.novembrī un patlaban filma skatāma ne vien Rīgā, bet arī Latvijas reģionos.

Ar cieņu

Zanda Dūdiņa
Kompānija Hargla
mob. tālr. + 371 26488782
zanda.dudina@gmail.com
facebook.com/filmausma

LTV Panorāma "Pasaules pirmizrāde filmai “Ausma”"