Jaunumi‎ > ‎

Valka/Valga 28. -30. jūlijs

Publicēja 2015. gada 31. jūl. 04:59Aija Klavina   [ atjaunināja Valdis Klisans 2015. gada 31. jūl. 21:36 ]

Sekmīgi noslēgušās VSB Vasaras dienas Valkā. Plānotā Vasaras dienu programma izpildīta.

Piedāvājam nelielu vizuālu ieskatu 2015. gada jūlija pēdējo dienu notikumos.  

 

Visi dalībnieki ieradušies viesmīlīgajā Valkas pamatskolā. Šogad Vasaras dienās piedalās tikai 64 VSB biedri. Acīmredzot savstarpēji sākuši konkurēt divi VSB vasaras pasākumi - ekskursija pa Eiropu un Vasaras dienas.    


Enerģiskais un muzikālais Valkas mērs Vents Armands Krauklis iepazīstina ar Valkas/Valgas vēsturi kopš Tālavas "valsts" laikiem. "Tieši te sākās Latvija," viņš cenšas pārliecināt klātesošos vēsturniekus. 

Pie ieejas aktu zālē novietota lieliska ceļojošā izstāde par Jāni Cimzi. Viņš bija ne tikai latviešu, bet arī igauņu kultūras attīstības veicinātājs. "Igauņi viņu ciena vairāk kā latvieši," stāsta Vents Aramds Krauklis. Savukārt vēsturnieks Juris Pavlovičs Cimzi nodēvē par pārvācotāju. 


Karsta diskusija ar VISC pārstāvjiem (vadītāju Guntaru Catlaku, Satura nodaļas vadītāju Inetu Upenieci un vēstures speciālisti Vitu Jaunozolu) par to, kādai būt kompetenču pieejā balstīta mācību satura reformai tuvāko trīs gadu laikā. Daudz viedokļu, tajā skaitā VSB vidū, un visiem tiem ir savs pamatojums un argumentācija. "Jūt VSB iepriekšējo projektu pieredzi," vēlāk atzīst VISC pārstāvis.

Diskusija par eksāmenu izvēršas metodoloģiskā virzienā - kādi ir tā mērķi un uzdevumi, ko no eksāmena sagaidām, vai to vispār vajag.


Vakara ekskursija uz Valkas Putras kalnu. Mītu, teiku un vēsturiskas izdomas te pārpārēm, taču tas viss ir lielisks avots par to, kā mēs uzlūkojam savus tuvākos kaimiņus vai mazākumtautības, kā manipulējam un pārrakstām  "vēsturi".

Valkas pamatskolā ēdamzāle gaumīga un ēdiens garšīgs.


Dzīvojam Valgā uz pašas Igaunijas-Latvijas robežas.

Labākās "kojas", kādas bijušas Vasaras dienās. Ja būtu vēl mini-bārs un TV - trīs zvaigžņu viesnīca pa 10 EUR diennaktī!

Skats no internāta loga - mauriņš ir igauņu, bet dīķis aiz ceļa - mūsējais.


Rit otrā kursu diena. "Ja jūs esat pieprasījuši šīs tēmas speciālistu, jums jāklausa, ko es saku!", tā vēsturnieks Juris Pavlovičs. "Ļoti savdabīga, bet interesanta uzstāšanās maniere. Bija interesanti," vēlāk konstatē klausītāji.

Sanita Reinsone stāsta par savu grāmatu "Meža meitas". Satriecoši traģisma pilni dzīvesstāsti par vairāku jaunu sieviešu dzīvi mežā pēc Otrā pasaules kara.


Okupācijas muzeja ceļojošā ekspozīcija.

Okupācijas muzeja speciālists un VSB biedre Inguna Role aicina uz sadarbību un lūdz VSB palīdzību muzejam grūtā brīdī.


Svinīgās vakariņas Valkas kultūras namā. Vispirms dzeja, tad pēc brīža šī grīda kļūs par danču un rotaļu placi.

Trešā diena. Lauku labumu tirdziņš skolā speciāli priekš VSB. Vilnis silda vietējo ekonomiku.

Ekskursija uz Valgu. Varžupīte ir Latvijas-Igaunijas robeža. Foto no igauņu zemes ar skatu uz dzimteni. Taču pirmā ēka aiz dižozola Latvijas pusē ir t. s. Vrangeļa nams. Vrangeļi bija ievērojama vācbaltiešu dzimta Igaunijā, Zviedrijā, Prūsijā, kā arī bija labi pazīstama visā Krievijas impērijā. Vrangeļu cilmes pārstāvji bijuši gubernatori zviedru Pomerānijā un krievu Aļaskā. Pret vienu no viņiem - Pēteri jeb Pjotru (dzimis Lietuvā) Krimā (Ukrainā?, Krievijā?) cīnījās latviešu sarkanie strēlnieki. Interesanti, tas ir Latvijas, Igaunijas vai pasaules vēstures saturs?  

No Valgas ēkām dveš dažādu laikmetu senatnīgums.

Piemiņas plāksne 1919. gadā kritušajiem somu brīvprātīgajiem jeb t. s. ziemeļu dēliem. Bez somu palīdzības Igaunijas neatkarība būtu sasniedzama daudz grūtāk. Savukārt par igauņu ieguldījumu Latvijas Neatkarības karā diskusijas nav nepieciešamas.

Tomass Nipernadi - slavens igauņu literārs tēls - klaidonis un jautrītis. Piemineklis veltīts tā autoram - latviešu izcelsmes igauņu rakstniekam August Gailit jeb Gailītim. Ja vēlies, lai tev veicas, aizejot ir jāpamāj Tomasam.

 

Varbūt kāds, iebraucot Sedā, atcerējās bītlu dziesmiņu "Back To USSR" (Atgriežoties PSRS). Burvīga "Staļina arhitektūra" bez vēlāko gadu stilistiskiem piejaukumiem.


 Uzstājas Sedas sieviešu kolektīvs "Sudaročka". Te sajūtams ne tikai tradicionālās krievu kultūras, bet pat Sibīrijas etnogrāfijas iespaids.

 

 
Sedas skolas muzejā. "To es atceros," bija galvenais, ko domā skolotāji,skatoties uz PSRS artefaktiem.

Strenči - pilsēta pie Gaujas, bet Gauja - reiz plostu upe.
 Gaujas un Daugavas (Krāslavas) plostnieku tikšanās.

Inguna pārdomās par plostošanu. Studiju gados ne reizi vien braukts pa šo upi.

Vēl ātri iepazīstamies ar Strenču vidusskolu, tad dodamies uz dārzniecību, kur noslēdzas Vasaras dienu programma.

Liels paldies par VSB Vasaras dienu organizēšanu Valteram Beldavam, Aijai Kļaviņai, Gintai Vītolai un Ingrīdai Sebrei!

Domājam par tikšanos Zemgalē 2016. gadā!


Comments