Jaunumi‎ > ‎

Pirmās uniformoloģijas žanra grāmatas Latvijā atvēršana

Publicēja 2016. gada 29. apr. 01:44Valdis Klisans   [ atjaunināja Danute Grīnfelde 2016. gada 30. apr. 00:22 ]

Arnis Kohs Jumītis

Zem Kārļa XII karogiem.

Latviešu karavīri 18. gadsimta Zviedrijas armijā.

Grāmata veltīta mūsu zemes vēstures dramatiskam notikumam – Lielajam Ziemeļu karam (1700-1721). Ar šo karu Latvijas teritorijā noslēdzās t. s. zviedru laiki un aizsākās krievu laiki. Autors Arnis Kohs Jumītis pierāda un parāda, ka tā laika Vidzemes jeb kā to dēvēja tolaik – zviedru Livonijas iedzīvotāji – latvieši, igauņi un vācbaltieši nebija pasīvi karojošo lielvalstu politikas vērotāji. Būdami Zviedrijas valsts pavalstnieki viņi aktīvi iesaistījušies karadarbībā zviedru karaļa Kārļa XII pusē. Zviedrijas armijas karaspēka vienības, kas atradās Vidzemē galvenokārt veidojuši latvieši un igauņi. Tieši vidzemnieku zemessardze bijis Baltijā dislocētās Zviedrijas armijas pamatspēks, latviešu vienības piedalījušās visās sekmīgajās un nesekmīgajās kaujās pret Krievijas cara Pētera I armiju. Grāmata ar daudzu vēstures avotu palīdzību un visā Eiropā pazīstamā mākslinieka-rekonstruktora Nikolaja Zubkova skrupulozi krāsainiem latviešu zemessargu uniformu zīmējumiem sagrauj mūsu vēsturiskajā apziņā izveidojušos priekšstatu, ka kopš 13. gadsimta krusta kariem līdz latviešu strēlniekiem 20. gadsimtā latviešiem nav savas militārās vēstures, ka nav pastāvējušas latviešu militārās vienības.   

Grāmata veidota t. s. uniformoloģijas žanrā. Uniformoloģija pēta un ilustrē dažādu laikmetu un veidu formas tērpu izcelsmi un attīstību. Šī ir pirmā uniformoloģijas grāmata, kas iznākusi Latvijā, ir latviešu valodā un kurā izmantots Latvijas militārās vēstures materiāls.

Krāsainā grāmata būs lieliska lasāmviela un uzskatāms ilustratīvs materiāls visiem, kuriem interesē Latvijas vēsture, militārā vēsture un tērpu jeb modes vēsture. Tā var kalpot kā ilustratīva Latvijas vēstures reklāma un dāvana citu valstu cilvēkiem. Šim nolūkam grāmatā ievietots satura kopsavilkums angļu valodā.  

.